Greenpeace-ը համացանցում տեղադրել է տեսանյութ, որտեղ Անվտանգության դաշնային ծառայության աշխատակիցները մուտք են գործում Arctic Sunrise սառցահատի վրա, որի ուղեւորները փորձում էին «Պրիալմազնայա» նավթային հարթակի վրա ակցիա անցկացնել:
Կադրերում երեւում է, որ ԱԴԾ ուղղաթիռի մոտենալուն պես էկոլոգները դուրս են եկել նավի տախտակամած, որպեսզի թույլ չտան օդաչուներին վայրէջք կատարել: Արդյունքում ուժայինները ստիպված էին պարանով իջնել, հաղորդում է «Կոմսոմոլսկայա պրավդան»:
Գրանցվել է նաեւ խուզարկությունը: YouTube կայքում հրապարակված տեսնյութն ավարտվում է նրանով, որ սառցահատը հասցնում են Մուրմանսկի նավամատույց:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 18-ին Arctic Sunrise նավի ուղեւորները փորձում էին բողոքի ակցիա կազմակերպել նավթի հայթայթման դեմ ու Պեչորսկի ծովում իջնել ռուսական հարթակի վրա: Արդյունքում ակտիվիստներին ձերբակալել են, իսկ նավը ուղեկալների հետ հասցրել են Մուրմանսկի նավամատույց:
Ավելի ուշ Arctic Sunrise-ի վրա ձերբակալված բոլոր 30 անձինք կալանավորվել են: Հոկտեմբերի 2-ին ու 3-ին մեղադրել են ծովահենության մեջ: Ավելի ուշ նրանց հանցանքը վերաորակավորվել է որպես ավազակությունը:
Հոկտեմբերի 21-ին Նիդերլանդները պաշտոնական հայցով դիմել են ՄԱԿ Ծովային իրավունքների միջազգային դատարան՝ պահանջելով ազատ արձակել հոլանդական դրոշի ներքո հանդես եկող նավը: Բողոքը սկսել են ուսումնասիրել նոյեմբերի 6-ին:

Greenpeace выложил в интернет видео высадки сотрудников Федеральной службы безопасности на ледокол Arctic Sunrise, экипаж которого пытался провести акцию на нефтяной платформе «Приразломная».
На кадрах видно, что при приближении вертолета ФСБ экологи вышли на палубу судна, чтобы помешать пилотам посадить вертолет. В итоге силовикам пришлось спускаться по тросу, сообщает «Комсомольская правда».
Запечатлен также момент обыска. Завершается видео, опубликованное на портале YouTube, моментом отбуксировки ледокола в мурманский порт.
Напомним, 18 сентября экипаж судна Arctic Sunrise пытался провести акцию протеста против добычи нефти и высадиться на российскую платформу в Печорском море. В результате активистов задержали, а судно под конвоем доставили в порт Мурманска.
Позднее все 30 человек, задержанные на Arctic Sunrise, были арестованы. 2 и 3 октября им были предъявлены обвинения в пиратстве. Позже их действия переквалифицировали на статью о хулиганстве.
21 октября Нидерланды обратились с официальным запросом в Международный трибунал ООН по морскому праву, требуя освободить судно, шедшее под голландским флагом. Рассмотрение жалобы началось 6 ноября.