Աֆիկյանների տան մոտ ի պաշտպանություն 19-րդ դարի պատմամշակութային արժեք հանդիսացող շենքի պահպանման այսօր՝ հունիսի 24-ին բացօթյա համերգ տված աշխարհահռչակ երաժիշտ Տիգրան Համասյանի հեռանալուց հետո իրավիճակը Տերյան 11 հասցեում կտրուկ թեժացավ։
Ակտիվիստները, որոնք մինչեւ այդ Կոմիտաս էին լսում Համասյանի կատարմամբ, սկսեցին կրկին խփել շենքը պատնեշող թիթեղներին՝ ի նշան շենքի ապամոնտաժման դեմ բողոքի։
Ոստիկանները սկսեցին ուժով հետ մղել նրանց պատնեշի մոտից։ Սկսվեց վիճաբանություն եւ քաշքշոց։
NEWS.am-ի թղթակիցը հաղորդում է, որ ոստիկանների թիվը թեւ շատ մեծ է, նրանք չեն կարողանում բոլոր քաղաքացիներին հեռացնել պատնեշից։
Քաղաքացիներն ամբողջ ուժով հարվածում են պատնեշին։ Լարվածությունը չի թուլանում։ Տերյան-Պուշկին խաչմերուկը փակ է։ Ոստիկանները փորձում են պատ կազմել մետաղյա պատնեշի երկայնքով մեկ։ Ոստիկանակն ուժերը համալրվել են. ժամանել են մեծ թվով կարմիրբերետավորներ։
Ի դեպ, հեռանալուց առաջ Տիգրան Համասյանը փորձել էր ներս մտնել պատնեշից ու տեսնել շենքը, սակայն ոստիկանները նրան թույլ չէին տվել դա անել։
Հիշեցնենք՝ քաղաքացիական ակտիվիստները պահանջում են չքանդել ու չտեղափոխել 19-րդ դարի վերջին եւ 20-րդ դարի սկզբին կառուցված Աֆրիկյանների շենքը, որը Խորհրդային տարիներին ծառայել է որպես բազմաբնակարան շենք։ 2004թ. կառավարությունը Աֆրիկյանների տունը ներառեց պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակի հավելվածում, ինչը նշանակում է, որայն ենթակա է տեղափոխման։ Այնուհետեւ տարածքը ճանաչվեց բացառիկ գերակա հանրային շահ եւ վաճառվեց «Դվին հոլդինգին»։ Սեփականատերերը վստահեցնում են, որ շենքի քարերը համարակալվել են եւ անվտանգ կտեղափոխվեն այլ վայր, սակայն ակտիվիստները թերահավատորեն են վերաբերվում այս պնդմանը՝ վստահեցնելով, որ պատմամշակութային արժեք ունեցող շենքը վերջնականապես կոչնչացվի։

После ухода всемирно известного музыканта Тиграна Гамасяна, который дал концерт под открытым небом 24 июня в защиту сохранения Дома Африкянов, ситуация на улице Теряна резко обострилась.
Активисты, которые до этого слушали музыку Комитаса в исполнении Гамасяна, начали вновь бить по ограждению здания Африкянов в знак протеста против демонтажа здания. Полицейские начали силой оттеснять их. Началась потасовка.
Как передает корреспондент Новости Армении – NEWS.am, несмотря на то, что число полицейских очень большое, они не могут оттеснить граждан. Напряженность не угасает. Перекресток улиц Теряна и Пушкина закрыт. Кстати, перед уходом Тигран Гамасян попытался войти в здание, чтобы увидеть его, однако полицейские не позволили ему сделать это.
Напомним, что гражданские активисты требуют не разрушать и не перемещать Дом Африкянов, который был построен в конце 19-го и в начале 20-го веков и в советские годы служил в качестве многоквартирного дома. В 2004 году Правительство включило дом Африкянов в приложение государственного списка неподвижных памятников истории и культуры: это означает, что здание подлежит переносу. Затем территория была признана исключительным приоритетным интересом и продана «Двин Холдингу». Владельцы холдинга заверяют, что камни здания пронумерованы и будут безопасно перевезены в другое место, однако активисты со скептицизмом относятся к этому утверждению, опасаясь, что здание, представляющее историко-культурную ценность, будет окончательно разрушено.