Եվրամիությունը բացում է դռները կազմակերպության ապագա անդամների առաջ, հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժոզե Մանուել Բարոզուն Բրյուսելում հունիսի 27-ին ԵՄ-ի եւ Վրաստանի, Ուկրաինայի, Մոլդովայի միջեւ Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման արարողության ժամանակ:
«Սա շատ կարեւոր օր է Եվրոպայի եւ այս երեք երկրների համար: Սա ԵՄ-ին սերտանալու քաղաքական ցանկության եւ առաջընթացի արդյունք է: Մեր գործընկերները հնարավորություն կունենան բարելավել օրենսդրությունը, բարձրացնել օրենքի գերակայությունը, ավելի սերտ համագործակցություն հաստատել եվրոպական երկրների հետ: Ազատ առեւտրի գոտին կնպաստի այս երեք երկրների զարգացմանը»,- հայտարարել է Բարոզուն:
Ըստ նրա՝ Ասոցացման համաձայնագիրը կնպաստի ԵՄ-ի հետ Վրաստանի, Ուկրաինայի, Մոլդովայի ինտեգրման արագացմանը:
«Մենք առանձնահատուկ համագործակցություն չենք փնտրում այս երեք գործընկերների հետ: Մենք բացում ենք դռները մեր  ապագա անդամների առաջ», - ընդգծել է Բարոզուն:

Евросоюз открывает двери будущим членам организации, заявил председатель Еврокомиссии Жозе Мануэл Баррозу на церемонии подписания соглашений об ассоциации ЕС с Грузией, Украиной и Молдовой в Брюсселе 27 июня.
«Это очень важный день для Европы и этих трех стран (Грузии, Украины и Молдовы). Это результат прогресса и политических желаний приблизиться к Евросоюзу. У этих стран есть большое желание и ценности, которые приемлемы для Евросоюза… У наших партнеров будет возможность улучшить законодательство, повысить верховенство закона, установить более тесное сотрудничество с европейскими странами. Зона свободной торговли будет способствовать развитию этих трех стран», - заявил Баррозу.
По его словам, Соглашение об ассоциации будет способствовать ускорению интеграции Грузии, Молдавии и Украины в ЕС.
«Мы не ищем какого-то особого сотрудничества с этими тремя партнерами. Мы открываем двери нашим будущим членам», - подчеркнул Баррозу.