Մետաղական կողպեքներ կոտրելու գծով փորձագետներ Ջոս Ուեյերսն ու Քրիստիան Հոլերը, օգտագործելով սմարթֆոնի հատուկ ծրագիրը, որը հենց իրենք են մշակել, սքանավորել են կողպեքի բանալու ձեւը: Դրանից հետո 3D-պրինտերով պլաստմասե եւ մետաղական բանալիներ են տպել ու հոլոովակ տեսագրել՝ ցույց տալով, թե ինչպես կարող են հեշտությամբ բացել կողպեքը: Այս մասին գրում է «RT»-ն:
Ըստ օտարերկրյա լրատվամիջոցների, «այն ամենը, ինչ հարկավոր է կողոպուտի համար, կողպեքի անցքի լուսանկարն է, դրա միջուկի երկարության եւ ներսի հատվածի թմբիկների մոտավոր տեղի իմացությունը. տեղեկություն, որը համացանցում հասանելի է»: Այնուհետեւ տվյալները մշակվում են հատուկ «Photobump» ծրագրի միջոցով, որն էլ բանալին մոդելավորում է 3D-պրինտերի վրա:
Գործողության սկզբունքը պարզ է եւ վաղուց է հայտնի կողոպտիչներին: Երբ բանալին դրվում է կողպեքի մեջ, հարկավոր է մի քանի անգամ մուրճով հարվածել, որպեսզի դուրս գան կողպեքի խոչընդոտող մասերը, եւ պտտել բանալին: Այս ամենն էլ փորձագետները ցուցադրել են հոլովակում:

Эксперты по взлому металлических замков Джос Уэйерс и Кристиан Холлер, используя специальное приложение для смартфона, которое они же и разработали, сканировали форму замочной скважины. Затем они напечатали на 3D-принтере пластиковые и металлические болванки ключа, и записав видеоролик, показали, как ими легко можно открыть замок, сообщает RT.
Как сообщают зарубежные СМИ, «все, что нужно для взлома - это фотография замочной скважины, знание длины личинки замка и примерное местоположение борозд внутри замка, информацию о чем легко найти в интернете». Затем эти данные обрабатывает специальная программа Photobump, которая и моделирует ключ на 3D-принтере.
Принцип действия такой отмычки прост и давно известен всем взломщикам: после того, как она вставляется в замок, по ней нужно несколько раз ударить молотком, чтобы выбить штифты (блокирующие элементы замка) в свои каналы и повернуть ключ. Что и продемонстрировали эксперты в своем видео.