ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը այցով Մոսկվայում գտնվող վենեսուելացի գործընկեր Նիկոլաս Մադուրոյին  նվիրել է հարավամերիկյան երկրի ազգային հերոս Սիմոն Բոլիվարի սրի կրկնօրինակը։
«Սա իսկապես գեղեցիկ քայլ է, որը վկայում է մեր հարաբերությունների մակարդակի մասին», — ասել է Մադուրոն Պուտինի հետ հանդիպումից հետո՝ խոստովանելով, որ ՌԴ նախագահի արարքը զարմացրել է իրեն։ Մադուրոն նշել է, որ 1950-ականներին ձուլված սուրը միակ կրկնօրինակն է, որ գտնվում էր հանրապետության սահմաններից դուրս։
Մադուրոն Մոսկվա է այցելել հունվարի 15-ին՝ նավթ արտահանող երկրներ շրջագայության շրջանակում։ Նա Պուտինի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել «Գազպրոմի» կողմից Վենեսուելայի նավթային նախագծերում ներդրումներն ավելացնելու վերաբերյալ։

Президент России Владимир Путин подарил венесуэльскому коллеге Николасу Мадуро, который находится с визитом в Москве, копию клинка национального героя южноамериканской страны Симона Боливара.
«Это действительно красивый жест, который свидетельствует об уровне наших отношений», — сказал Мадуро после встречи с Путиным, признавшись, что поступок российского лидера его удивил. Как отметил президент Венесуэлы, клинок, изготовленный в 1950-х годах, является единственной подобной копией, которая находилась за пределами республики.
Мадуро посетил Москву 15 января в рамках турне по странам-экспортерам нефти. Мадуро договорился с Путиным об увеличении инвестиций со стороны «Газпрома» в нефтяные проекты в Венесуэле.