Գյումրիում հունվարի 12-ին դաժանաբար սպանված Ավետիսյանների ընտանիքի ամենակրտսեր անդամի՝ 6 ամսական Սերյոժայի համար մոմավառությունը Ազատության հրապակում շարունակվում է նաեւ այսօր՝ հունվարի 21-ին։
Մինչ Գյումրիում հողին են հանձնում փոքրիկին, Երեւանում արցունքն աչքերին աղոթում են նրա համար՝ խաղալիքներ, մոմեր եւ ծաղիկներ դնելով Օպերայի աստիճաններին:
Մեզ հետ զրույցում մայրաքաղաքի բնակիչները կարծիք հայտնեցին, որ գոնե այսօր Հայաստանի իշխանությունները պետք է սուգ հայտարարեին:
«Էսօր գոնե պետք է սգո օր հայտարարվեր, էդ անասունը մտել, 7 քնած մարդու մորթել է, սուգ չի, բա ի՞նչ ա: Ուղղակի մեր իշխանությունները վախենում են նեղացնել ռուսներին»,- NEWS.am-ին ասաց մոմավառության մասնակիցներից մեկը:

YEREVAN. – The candlelight vigil at Liberty Square in Armenia’s capital city of Yerevan, and in memory of six-month-old Seryozha—the youngest member of the Avetisyan family who were brutally killed recently in Gyumri city—, continues on Wednesday.
While the baby boy is being laid to rest in Gyumri on this day, the Yerevan residents are praying for his soul with tears in their eyes, and placing toys, candles, and flowers on the steps of the Yerevan Opera House.
The capital city residents told Armenian News-NEWS.am that the authorities should have declared a day of mourning at least on Wednesday.
“[But] it’s just that our authorities are afraid to offend the Russians,” a candlelight vigil participant noted, in particular.
As reported earlier, six members of the Avetisyan family—including a two-year-old girl—were shot dead, and a six-month-old baby—Seryozha Avetisyan—was wounded in their house in Gyumri on January 12; but the baby boy died in hospital on Monday.