Սա միայն նախագահ Սերժ Սարգսյանի դիրքորոշումը չէ, սա ՀՀԿ խորհրդի որոշումն է։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը՝  մեկնաբանելով իշխող կուսակցության խորհրդի նիստում փետրվարի 12-ին նախագահ Սերժ Սարգսյանի հնչեցրած՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի քննադատությանը:
«Սա ՀՀԿ-ի միասնական դիրքորոշումն է այն  շանտաժի դեմ, որը  շաղախված է տգիտությամբ, այն ամենին, ինչը շաղախված է փուչ ելույթներով եւ դատարկամտությամբ»,- ասաց Արմեն Աշոտյանը:
Դիտարկմանը, թե ՀՀԿ-ում էլ կան մականունավորներ, ինչո՞ւ նրանց դեմ չեն խոսում, Արմեն Աշոտյանը պատասխանեց, որ «նրանք կուսակցություն չեն ղեկավարում, չեն սնվում տարբեր քաղաքական շրջանակների տեքստերով, որոնք նրանք արտասանում են առանց հասկանալու, իսկ հետո հորանջում ու քնում, եւ  չեն սպասարկում տարբեր  մարդկանց քաղաքական շահերը»։
«Ուրեմն Գագիկ Ծառուկյանի մակարդակը մեր մարզպետի մակարդակի՞ն է, երեւի, թե դու դա ես ուզում ասել»,- հակադարձեց Արմեն Աշոտյանը, ավելացնելով, որ ՀՀԿ-ն եղել է հանդուրժողական՝ մտածելով, որ այս տարիների ընթացքում մարդիկ կվերացնեն այն տգիտությունը, որ ցուցաբերում են բացարձակապես բոլոր հարթակներում.
«Իմ համբերության բաժակը վաղուց էր լցված, այսօր լցվեց կուսակցության համբերության բաժակը»,- հավելեց նա:
Դիտարկմանը, թե այսօր լուրեր հրապարակվեցին, թե շուտով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը կվերադառնա ակտիվ քաղաքականություն, Արմեն Աշոտյանն ասաց. «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը ստեղծվել է նախկին որպես նախագահի աշխատակազմի իշխանական պրոյեկտ, դա ո՞վ չգիտի։ Դուք 2006-2007թթ. չգիտե՞իք։  Կուսակցության նպատակն էր տրոհել իշխանական ռեսուրսը, եւ այդ պրոյեկտի շնորհիվ ապահովել, այժմ արդեն երկրորդ նախկին  նախագահի ներկայությունը Հայաստանի ներքաղաքական ներկապնակում։ Բայց մի  կարեւոր տարբերություն կա Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Գագիկ Ծառուկյանի միջեւ: Ռոբերտ Քոչարյանը քաղաքական կերպար էր, նույնականացման նշան դնելը վիրավորանք է մեր պետականությանը, քանի Քոչարյանը տասը տարի ղեկավարել է մեր պետությունը:  Նույն վիրավորանքը կլինի նաեւ, եթե նման հավասարության նշան դրվի Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի եւ Գագիկ Ծառուկյանի միջեւ»,- ասաց նա:
Հարցին, թե այս ամենը կապվա՞ծ է ՌոբերտՔոչարյանի անձի հետ, Արմեն Աշոտյանն ասաց, որ ՀՀԿ որոշումների վրա  Ռոբերտ Քոչարյանը ազդեցություն չունի. «Եթե դուք առաջ եք քաշում մի վարկած, որ Գագիկ Ծառուկյանին արհեստականորեն  հեռացնում ենք ԲՀԿ ղեկավարի պաշտոնից, որ նրա փոխարեն վերադառնա Ռոբերտ Քոչարյանը, ապա շատ հետաքրքիր վարկած է, շատ դիտարժան»։
Նշենք, որ նախագահ ՍերԺ Սարգսյանը փետրվարի 12-ին ՀՀԿ խորհրդի նիստում հայտարարել էր, թե Գագիկ Ծառուկյան քաղաքական դերակատարը երկրի համար դարձել է չարիք։ Նա նաեւ Ծառուկյանին ազատել է Ազգային անվտանգության խորհրդի անդամի կարգավիճակից, խոստացել, որ գործընթաց է սկսվելու Ծառուկյանի՝ ԱԺ նիստերից պարբերաբար բացակայելու կապակցությամբ։

Это не только позиция президента Сержа Саргсяна, но и позиция Совета РПА. Об этом заявил журналистам 12 февраля зампредседателя правящей Республиканкой партии Армении Армен Ашотян, комментируя заявление о с деятельности лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна.
«Это единая позиция Республиканской партии Армении против шантажа, замешанного на невежестве, против всего того, что замешано на пустых выступлениях»,- заявил Ашотян.
На замечание о том, что люди с прозвищами есть и в Республиканской парии Армении, почему тогда против них не высказываются: Ашотян заявил, что они партией не руководят и не питаются текстами тех или иных политических кругов, произнося их не понимая, а потом зевая и засыпая. «Они не обслуживают политических интересов различных людей».
«Значит уровень Гагика Царукяна – как у областного губернатора?»,- отпарировал Ашотян, добавив, что РПА проявила терпимость, думая, что за эти годы люди победят ту безграмотность, которую выказывают практически везде.
«Чаша моего терпения была переполнена уже давно. Сегодня переполнилась чаша терпения партии»,- добавил Ашотян.
На замечание о распространившихся слухах, что скоро в большую политику вернется второй президент Роберт Кочарян, Ашотян ответил: «Партия «Процветающая Армения» создавалась как проект власти аппарата предыдущего президента. Кто этого не знает? Вы не знаете о том, что было в 2006-07 годах? Целью партии было раздробить ресурс власти и обеспечить благодаря этому проекту присутствие уже бывшего президента во внутриполитической палитре Армении. Но между Робертом Кочаряном и Гагиком Царукяном есть большая разница. Кочарян был политической персоной, ставить знак равенства здесь – оскорбление для нашей государственности, потому что Кочарян десять лет руководил нашим государством. Таким же оскорблением будет знак равенства между Левоном Тер-Петросяном и Гагиком Царукяном»,- заявил он.
На вопрос, связаны ли эти процессы с личностью Роберта Кочаряна, Ашотян заявил, что на решения Республиканской партии Армении Кочарян не влияет. «Если вы выдвигаете версию о том, что мы искусственно удаляем Гагика Царукяна с должности лидера «ПА» и на его место приходит, возвращаясь в политику, Роберт Кочарян, это очень интересная версия, очень примечательная», - заявил Ашотян.
Отметим, 12 февраля в выступлении на заседании Совета РПА президент Серж Саргсян заявил, что  Гагик Царукян, как политический деятель,  стал злом для страны. Он также освободил Царукяна  от  членства в  совете Национальной безопасности и обещал, что начнется процесс в связи с  периодическим отсутствием Царукяна на заседаниях парламента.