Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը քիչ առաջ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։ Մինչեւ այդ նա այցելել է ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ եւ գրառում կատարել հուշամատյանում։ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում Ֆրանսիայի նախագահին դիմավորել են նախագահ Սերժ Սարգսյանը եւ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը։ Նա դեղին վարդ է ավելացրել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ծաղկեպսակին եւ զբաղեցրել իր տեղը բարձրաստիճան հյուրերի շարքում։
Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչվել է մի շարք պետությունների կողմից։ Առաջինը 1965թ. դա արեց Ուրուգվայը, որի օրինակին հետեւեցին Ռուսասատնը, Ֆրանսիան, Իտալիան, Գերմանիան, Հոլանդիան, Բելգիան, Լեհաստանը, Լիտվան, Սլովակիան, Շվեդիան, Շվեյցարիան, Հունաստանը, Կիպրոսը, Լիբանանը, Կանադան, Վենեսուեալան, Արգենտինան եւ ԱՄՆ 42 նահանգ։ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է նաեւ Վատիկանը, Եվրախորհրդարանը, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը։

Президент Франции Франсуа Олланд прибыл в Мемориальный комплекс Цицернакаберд.
Глава французского государства сделал запись в Книге почетных гостей музея-института Геноцида армян.
На повестке визита в Ереван помимо участия в траурной церемонии также встречи с армянским коллегой Сержем Саргсяном и российским коллегой Владимиром Путиным. Из столицы Армении Франсуа Олланд направится в Баку по приглашению президента Азербайджана.
Факт геноцида армянского народа признан многими государствами. Первым это в 1965 году сделал Уругвай. Франция признала Геноцид армян в 2001 г. Геноцид признали Россия, Италия, Германия, Голландия, Бельгия, Польша, Литва, Словакия, Швеция, Швейцария, Греция, Кипр, Ливан, Канада, Венесуэла, Аргентина, А 42 штата США. Геноцид армян признали также Ватикан, Европейский парламент, Всемирный совет церквей.