Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը քիչ առաջ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։ Մինչեւ այդ նա այցելել է ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ եւ գրառում կատարել հուշամատյանում։ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում Ֆրանսիայի նախագահին դիմավորել են նախագահ Սերժ Սարգսյանը եւ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը։ Նա դեղին վարդ է ավելացրել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ծաղկեպսակին եւ զբաղեցրել իր տեղը բարձրաստիճան հյուրերի շարքում։
Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչվել է մի շարք պետությունների կողմից։ Առաջինը 1965թ. դա արեց Ուրուգվայը, որի օրինակին հետեւեցին Ռուսասատնը, Ֆրանսիան, Իտալիան, Գերմանիան, Հոլանդիան, Բելգիան, Լեհաստանը, Լիտվան, Սլովակիան, Շվեդիան, Շվեյցարիան, Հունաստանը, Կիպրոսը, Լիբանանը, Կանադան, Վենեսուեալան, Արգենտինան եւ ԱՄՆ 42 նահանգ։ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է նաեւ Վատիկանը, Եվրախորհրդարանը, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը։

YEREVAN. – President of France Francois Hollande has arrived at the Armenian Genocide Memorial Complex.
President Hollande has signed the guest book of the Armenian Genocide Museum-Institute.
During his visit, Francois Hollande is expected to hold meetings with his Armenian counterpart Serzh Sargsyan and Russian counterpart Vladimir Putin. Hollande will leave Yerevan for Baku.
The Armenian Genocide is recognized by many states. The first to acknowledge the fact was Uruguay in 1965. France recognized the Armenian Genocide in 2001. Genocide was recognized by Russia, Italy, Germany, the Netherlands, Belgium, Poland, Lithuania, Slovakia, Sweden, Switzerland, Greece, Cyprus, Lebanon, Canada, Venezuela, Argentina, and 42 U.S. states. Armenian Genocide was recognized by the Vatican, the European Parliament, the World Council of Churches.