Ֆիլիպինների կղզիներից մեկում զինյալների խումբը 4 մարդ է պատանդառել, որոնցից 3-ը օտարերկրացիներ. 2 կանացի եւ 1 նորվեգացի:
Ատրճանակով զինված 11 զինյալները Սամալ կղզի են հասել մոտորանավակով: Նրանք ներխուժել են Holiday Ocean View հանգստավայրի տարածք եւ պատանդառել մարդկանց: Այս իրադարձության մի մասը նկարահանել են տեսահսկման խցիկները:
FOX News հեռուստաալիքի կայքի փոխանցմամբ, գերիներն են տեղի նավահանգիստներից մեկի տնօրենը՝ Նորվեգիայից Կյարտան Սեկկինգստադը, կանադական TVI Pacific ընկերության դուստր ձեռնարկության՝ TVI Resource Development Philippines Inc.-ի նախկին գործադիր տնօրեն Ջոն Ռիդսդելը, նրա հայրենակից Ռոբերտ Հոլլը եւ Տեսս անունով ֆիլիպինուհի:

На одном из островов Филиппинского архипелага группа боевиков взяла в заложники четырех человек – двух канадцев, гражданку Норвегии и одну уроженку страны.
Группа из 11 боевиков, вооруженных пистолетами, прибыли к острову Самал на моторной лодке. Они ворвались на территорию курортного комплекса Holiday Ocean View и захватили заложников. Часть этих событий запечатлели камеры наружного наблюдения, сообщает сайт телеканала FOX News
Известны имена заложников: директор местной марины Кьяртан Секкингстад из Норвегии, Джон Ридсдел, бывший исполнительный директор угледобывающей компании TVI Resource Development Philippines Inc., дочерней фирмы канадской TVI Pacific, его соотечественник Роберт Холл и филиппинка по имени Тесс.