Անցած օրվա ընթացքում ռուսական ավիացիան Սիրիայում թիրախային հարվածներ է հասցրել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության ինը օբյեկտների ուղղությամբ: Այս մասին լրագրողներին հոկտեմբերի 5-ին հայտնել է ՌԴ Պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ գեներալ մայոր Իգոր Կոնաշենկովը:
«Բոլոր հարվածները ուղղված էին ահաբեկիչների կառավարման եւ նյութատեխնիկական ապահովման համակարգի ապակազմակերպմանը»,- ասել է նա:
Գեներալի խոսքով, «Հմեյմիմ» ավիաբազայից «Սու 34»-ի, «Սու 24Մ»-ի ու «Սու 25»-ի 25 թռիչք է կատարվել, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
«Սու 24 Մ» ռմբակոծիչները ոչնչացրել են ԻՊ հրամանատարային կետը Համա նահանգի Էր Ռաստան բնակավայրի շրջակայքում: Հոմս նահանգի Թել Բիս բնակավայրում հարված է հասցվել ահաբեկիչների կողմից գործածվող երեք օբյեկտների վրա:
«Սու 24 Մ» ռմբակոծիչները հարված են հասցրել գրոհայինների կապի հանգույցին, որը Հոմս նահանգում ահաբեկիչների ջոկատների միջեւ փոխգործողություններն էր ապահովում: Օբյեկտը ոչնչացվել է:
Բացի դրանից Լաթաքիա նահանգի Բեյթ Մնայնա տարածքում հարված է հասցվել ԻՊ խմբավորումներից մեկի հրամանատարական կետին:
«Սու 25» օդանավերը Իդլիբ նահանգի Ջիսր Էշ Շուգուր տարածքում  հարված են հասցրել ԻՊ ահաբեկիչների մարզման ճամբարին:
Իդլիբ նահանգի Ջաբել Կոբա տարածքում անօդաչու թռչող սարքերի օդային հետախուզության անցկացման ընթացքում հայտնաբերվել է գրոհայինների հրետանու կրակակետ: «Սու 25»-ի հարվածով ոչնչացվել է հրետանային երեք զենք ու զինամթերքի պահեստ:
Իդլիբ քաղաքի անտառային տեղանքում հայտնաբերվել է ահաբեկիչների քողարկված կայան, որտեղ մոտավորապես 30 միավոր ավտոմեքենա ու զրահատեխնիկա կար, այդ թվում սիրիական բանակից մինչ այդ զավթված Տ-55 զրահամեքենաները: Օբյեկտի վրա վեց օդային հարված է հասցվել, որոնց հետեւանքով գրոհայինների տեխնիկան ամբողջովին ոչնչացվել է:
Կոնաշենկովի խոսքով անցած գիշեր «Սու 24 Մ» ճակատային ռմբակոծիչների օդային հետախուզության արդյունքներով օդային հարված է հասցվել Իդլիբ նահանգի Ջիսր Էշ Շուղուր բնակավայրում հայտնաբերված գրոհայինների ռեակտիվ հրետանու կրակակետերին:

За прошедшие сутки российская авиационная группа нанесла точечные удары по девяти объектам террористической организации «Исламское государство» в Сирии, сообщил журналистам 5 октября официальный представитель Минобороны России, генерал-майор Игорь Конашенков.
«Все удары были направлены на дезорганизацию управления и нарушение системы материально-технического обеспечения террористов», - сказал он.
По словам генерала, с авиабазы «Хмеймим» совершено 25 вылетов Су-34, Су-24м и Су-25, передает «Интерфакс».
Бомбардировщиками Су-24М уничтожен командный пункт ИГ в окрестностях Эр-Растана (провинция Хама). В районе населенного пункта Телль-Биса (провинция Хомс) нанесены удары по трем объектам, используемым террористами.
Бомбардировщики Су-24М нанесли удар по узлу связи боевиков, обеспечивавшему взаимодействие между отрядами террористов в провинции Хомс. Объект уничтожен.
Кроме того, в районе Бейт-Мнайна (провинция Латакия), нанесен удар по командному пункту одного из бандформирований ИГ.
Штурмовиками Су-25 нанесен удар по лагерю подготовки террористов ИГИЛ в районе Джиср-Эш-Шугур (провинция Идлиб).
При проведении воздушной разведки беспилотными летательными аппаратами в районе Джабель Коба (провинция Идлиб), была обнаружена огневая позиция артиллерии боевиков. Ударом штурмовиков Су-25 по данной цели уничтожено три артиллерийских орудия и полевой склад с боеприпасами.
В лесистой местности в районе города Идлиб была вскрыта замаскированная база террористов, на которой находилось около 30 автомобилей и единиц бронетехники, в том числе захваченные ранее у сирийской армии танки Т-55.По объекту нанесено шесть авиационных ударов, в результате которых техника боевиков была полностью уничтожена.
По словам Конашенкова , «минувшей ночью по результатам проведения воздушной разведки фронтовыми бомбардировщиками Су-24М был нанесен авиационный удар по обнаруженной огневой позиции реактивной артиллерии боевиков в районе населенного пункта Джиср-Эш-Шугур (провинция Идлиб).