Էկվադորում երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 77-ի, վիրավորների թիվը՝ 588-ի, հաղորդում է Էկվադորի նախագահի վարչակազմը՝ Twitter-ի իր էջում։
Ավելի վաղ նշվել էր 41 զոհի մասին։
Այս երկրաշարժն ամենահզորն է այդ երկրում 1979 թվականից ի վեր։ Աղետը զգալի վնաս է հասցրել, հատկապես շատ է տուժել երկրի արեւմտյան ափը եւ Գուայակիլ քաղաքը։ Իշխանությունները մարդկանց խորհուրդ են տալիս լքել առափնյա շրջանը, քանի որ մտավախություն ունեն, որ հզոր ալիքներ կլինեն։
Երկրի նախագահ Ռաֆայել Կորեան ընդհատել է իր այցն Իտալիա եւ վերադառնում է հայրենիք։
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ այսօր՝ ապրիլի 17-ին, տեղական ժամանակով ժամը 03.58-ին ՀՀ ԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության ծառայության սեյսմոլոգիական ցանցի կողմից գրանցվել է 7.8 մագնիտուդով երկրաշարժ, որի էպիկենտրոնը գտնվում է Էկվադորում:
Երկրաշարժի էպիկենտրոնը գտնվում է Մուսինե քաղաքից 28 կմ հեռավորության վրա դեպի հարավ-արեւելք: Երկրաշարժի հիպոկենտրոնը գտնվում է 20.2 կմ խորության վրա:

Число погибших в результате землетрясения в Эквадоре возросло до 77, ранены по меньшей мере 588 человек, сообщает администрация президента Эквадора в своем аккаунте в Twitter.
«На данный момент число погибших достигло 77, ранены 588», — говорится в сообщении.
Ранее сообщалось о 41 погибшем, передает РИА Новости
Землетрясение стало самым сильным в стране с 1979 года. Стихия принесла значительный урон, особенно сильно пострадало западное побережье страны и город Гуаякиль. Власти рекомендуют людям покинуть прибрежную зону, так как опасаются высокой приливной волны.
Президент страны Рафаэль Корреа прервал визит в Италию и возвращается на родину.
Подземные толчки магнитудой 7,8 были зафиксированы в 23.58 по времени UTC (02.58 мск). Эпицентр землетрясения располагался в 28 километрах к юго-востоку от населенного пункта Муисне. Очаг землетрясения залегал на глубине 20,2 километра. На всей территории страны введено чрезвычайное положение в связи с ударом стихии