Միանգամայն ողջունելի է Ֆրանսիայի կառավարության նախաձեռնած օրինագիծը, որը միաձայն հաստատվեց Ազգային ժողովի կողմից՝ համապատասխան որին փոփոխություններ են մտցվում Ֆրանսիայի Հավասարության եւ քաղաքացիության օրենքի մեջ՝ քրեականացնելով ցեղասպանությունների, մարդկության դեմ հանցագործությունների ժխտումը եւ, համապատասխանաբար, նաեւ՝ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը։ Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ պատասխանելով Հանրային հեռուստատեսության Առաջին լրատվական ծրագրի հարցին:
«Հուսով ենք, որ Ֆրանսիայի Սենատը եւս կհաստատի այս նախագիծը, եւ դա կստանա օրենքի ուժ, եւ այս քայլով Ֆրանսիան եւս մեկ կարեւոր, արժեքավոր քայլ կկատարի ցեղասպանությունների, մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման վեհ գործում»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Ֆրանսիայի Ազգային Ժողովը հուլիսի 1-ին 21 կողմ եւ ոչ մի դեմ ձայներով ընդունել է «Հավասարություն եւ քաղաքացիություն» օրինագծում առաջարկված փոփոխությունները, որ խոստացել էր կատարել նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը։
20Minutes կայքի փոխանցմամբ, փոփոխություններով առաջարկվում է 45 հազար եվրո տուգանք սահմանել մարդկության դեմ հանցագործությունների ժխտման համար։ Ընդ որում, օրինագծում հատուկ նշվում է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու մասին։
Նախագիծն այժմ ուղարկվել է Սենատի ընդունմանը։
Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիայում Ցեղասպանության ժխտման քրեականացման նախորդ օենքը արգելափակվել էր Սահմանադրական դատարանի կողմից, եւ Ֆրանսուա Օլանդը նոր օրինագիծ էր նախաձեռնել։

Достойно приветствие единогласное одобрение Национальным Собранием Франции инициированного правительством страны законопроекта о внесении изменений в закон о равенстве и гражданстве, согласно которому отрицание геноцидов, преступлений против человечности, и, соответственно, Геноцида армян, подлежит уголовному наказания. Об этом заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян в интервью Общественному телевидению.
«Надеемся, что Сенат Франции также утвердит законопроект, и таким образом Франция совершит еще один важный, ценный шаг в вопросе предотвращения геноцидов и преступлений против человечности», - отметил он.
Национальное собрание Франции (нижняя палата парламента) одобрило 1 июля представленную правительством поправку к законопроекту «Равенство и гражданственность», вводящую наказание за отрицание факта геноцида армян.
Как сообщает сайт 20Minutes, поправка предусматривает наказание за отрицание или попытки принижения значимости различного рода преступлений против человечности и военных преступлений. В законопроекте специально отмечается, что это касается также Геноцида армян. Он предусматривает наказание в виде лишения свободы сроком на один год и штраф в размере €45 тыс.
Законопроект теперь будет передан на рассмотрение в Сенат.
Напомним, что аналогичный законопроект в феврале 2012 года  отклонил Конституционный совет страны. Президент Франсуа Олланд инициировал новый законопроект.