Ադրբեջանը փորձում է անտեսել Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումների ժամանակ ձեռք բերված համաձայնությունները: Այս մասին, հուլիսի 11-ին, Արեւելյան գործընկերության երկրների արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպման ժամանակ նշել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ անդրադառնալով ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի առաջ մղման նպատակով ձեռնարկվող ջանքերին՝ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շեշտեց. «Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովները, առաջին հերթին, նպատակ ունեին կայունացնելու ապրիլին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված, միջազգային մարդասիրական եւ մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներով ուղեկցված լայնամասշտաբ ագրեսիվ գործողությունների հետեւանքով հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակը: Բանակցային գործընթացը շարունակելու համար պայմաններ ստեղծելու նպատակով, նախեւառաջ, անհրաժեշտ է իրականացնել այն, ինչի մասին հատուկ շեշտվել է եւ ինչի շուրջ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել գագաթաժողովներին՝ հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորում, զինադադարի վերաբերյալ 1994-1995թթ. եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի անվերապահ իրականացում, միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծում, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի ընդլայնում:
Ցավոք, երկու գագաթաժողովներից հետո Ադրբեջանը փորձում է անտեսել ձեռք բերված համաձայնությունները՝ խոչընդոտելով խաղաղ գործընթացի առաջխաղացումը: Հայաստանը եռանախագահների հետ միասին շարունակելու է ջանքերն՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը»։
Եզրափակելով իր խոսքը՝ նախարար Նալբանդյանն առաջարկեց Արեւելյան գործընկերության երկրների արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հաջորդ հանդիպումը հյուրընկալել Երեւանում:

Azerbaijan is trying to ignore the agreements reached at the meetings in Vienna and St. Petersburg said the Armenia's Foreign Minister Edward Nalbandian during an informal meeting of foreign ministers of the Eastern Partnership countries on July 11.
The Armenian Foreign Ministry informs to the NEWS.am that the Armenian Foreign Minister referring to the efforts made to move ahead the negotiation process on the Karabakh conflict settlement, stressed:
“The Vienna and St. Petersburg Summits were first and foremost aimed at stabilizing the situation in the conflict zone in the aftermaths of large-scale military offensive unleashed by Azerbaijan against Nagorno-Karabakh in April, which was accompanied by the gross violations of international human rights and humanitarian laws. First of all, it is a necessity to implement what was particularly emphasized and agreed upon in the frameworks of the Summits in order to create conditions for the continuation of the negotiation process - the exclusively peaceful settlement of the conflict, the full adherence to the 1994-1995 trilateral ceasefire agreements, which do not have time limitations, the creation of mechanism for the investigation of ceasefire violations, the expansion of the team of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office. Unfortunately, Azerbaijan after both Summits tries to ignore the reached agreements hindering the advancement of the peace process. Armenia will continue its efforts together with the Co-Chair countries aimed at exclusively peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict.”
Concluding his speech , Nalbandian suggested to hold the next informal meeting of foreign ministers of the Eastern Partnership countries in Yerevan.