Ադրբեջանը փորձում է անտեսել Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումների ժամանակ ձեռք բերված համաձայնությունները: Այս մասին, հուլիսի 11-ին, Արեւելյան գործընկերության երկրների արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպման ժամանակ նշել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ անդրադառնալով ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի առաջ մղման նպատակով ձեռնարկվող ջանքերին՝ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շեշտեց. «Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովները, առաջին հերթին, նպատակ ունեին կայունացնելու ապրիլին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված, միջազգային մարդասիրական եւ մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներով ուղեկցված լայնամասշտաբ ագրեսիվ գործողությունների հետեւանքով հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակը: Բանակցային գործընթացը շարունակելու համար պայմաններ ստեղծելու նպատակով, նախեւառաջ, անհրաժեշտ է իրականացնել այն, ինչի մասին հատուկ շեշտվել է եւ ինչի շուրջ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել գագաթաժողովներին՝ հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորում, զինադադարի վերաբերյալ 1994-1995թթ. եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի անվերապահ իրականացում, միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծում, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի ընդլայնում:
Ցավոք, երկու գագաթաժողովներից հետո Ադրբեջանը փորձում է անտեսել ձեռք բերված համաձայնությունները՝ խոչընդոտելով խաղաղ գործընթացի առաջխաղացումը: Հայաստանը եռանախագահների հետ միասին շարունակելու է ջանքերն՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը»։
Եզրափակելով իր խոսքը՝ նախարար Նալբանդյանն առաջարկեց Արեւելյան գործընկերության երկրների արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հաջորդ հանդիպումը հյուրընկալել Երեւանում:

Азербайджан пытается игнорировать договоренности, достигнутые во время саммитов в Вене и Санкт-Петербурге. С таким заявлением на неофициальной встрече глав МИД стран-участниц программы ЕС «Восточное партнерство» в Киеве 11 июля выступил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе МИД Армении, Налбандян, затронув тему переговорного процесса по мирному урегулированию карабахской проблемы, отметил:
«Цель саммитов в Вене и Санкт-Петербурге, в первую очередь, состояла в стабилизации ситуации, сложившейся в зоне карабахского конфликта в результате развязанных Азербайджаном в апреле широкомасштабных агрессивных действий против Нагорного Карабаха, которые сопровождались грубыми нарушениями международного гуманитарного права и прав человека.
С целью создания условий для продолжения переговорного процесса, прежде всего, необходимо реализовать то, что было особо подчеркнуто и вокруг чего были достигнуты договоренности на саммитах – урегулирование конфликта исключительно мирным путем, неукоснительное соблюдение трехсторонних бессрочных соглашений о прекращении огня 1994-1995 годов, внедрение механизмов расследования инцидентов, расширение команды личного представителя действующего председателя ОБСЕ.
К сожалению, после двух саммитов Азербайджан пытается игнорировать достигнутые договоренности, тем самым препятствуя продвижению мирного процесса. Армения вместе с сопредседателями МГ ОБСЕ продолжит предпринимать совместные усилия, нацеленные на исключительно мирное урегулирование карабахской проблемы».
В конце своего выступления Налбандян предложил провести следующую неофициальную встречу глав МИД стран-участниц программы ЕС «Восточное партнерство» в Ереване.