Գեղարքունիքի մարզի սահմանամերձ Ճամբարակ համայնքի թիվ 1 հիմնական դպրոցը այս տարի էլ առաջին դասարանցիներին հյուրընկալեց Արցախյան պատերազմի հետքերով՝ անբարեկարգ դասասենյակներով, կիսաքանդ պատերով, դուռ–լուսամուտով։
Հայ–ադրբեջանական սահմանից շուրջ 5 կմ հեռավորության վրա գտնվող համայնքի դպրոցը չի վերանորոգվել Արցախյան պատերազմից հետո, ինչը արձանագրեց նաեւ NEWS.am–ի տեսախցիկը։ Տոնական ու ոչ տոնական օրերին դպրոցը դուրս է պատկան մարմինների օրացույցից։ Փոխարենը դպրոցով հետաքրքրվում է Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանատունը, որի հետ համագործակցությունը տվել է պտուղները։ Հեռավոր Ճամբարակի աշակերտները Գյոթեի ինստիտուտի ծրագրերի շնորհիվ Գերմանիայում եւ հարեւան Վրաստանում մի քանի շաբաթյա լեզվի դասընթացների են մասնակցում, գերմաներենի գիտելիքները կատարելագործում։ Դպրոցի անշուք պատերը զարդարված էին այդ համագործակցության արդյունքում արձանագրված հաջողությունների մասին պատմող պաստառներով, որոնք թերեւս փոքրիկ ճամբարակցիների ոգեւորության աղբյուրն են։
«Արցախյան պատերազմից հետո մեր դպրոցը համարյա չի վերանորոգվել, քանի որ սահմանամերձ գոտի ենք, տուժել էր ։ Տանիքն է վերանորոգվել, դրանից հետո ներքին հարդարումները շատ քիչ են կատարվել։ Դե դպրոցը այդքան հնարավարություններ չունի, բյուջեն թույլ չի տալիս, որ մեծ կարգի վերանորոգումներ արվեն։ Մեր գույքը բավականին հին է, դպրոցը ապահոված չէ լաբորատոր սարքավորումներով, որ ժամանակակից պահանջներին համապատասխան բարձր մակարդակի դասեր անցկացնենք»,–ասում է ուսմասվար, գերմաներենի ուսուցչուհի Էմմա Թորոսյանը։
Հպարտությամբ նշում է, որ սահմանին այդքան մոտ ապրող ծնողներն ու երեխաները հերոսներ են եւ արժանի այնպիսի դպրոցների, ինչպիսին մայրաքաղաքում է։ «Կառավարությունը ի նշան շնորհակալության պետք է ուշադրություն դարձնի սահմանը պահող երեխաներին»,–ասում է երկարամյա մանկավարժը։
Դպրոցի 25 տարվա տնօրեն Լյովա Սարգսյանը վստահեցնում է, որ վերանորոգելու նպատակով կուտակված գումար կա, մարզպետարանին էլ է դիմել, պարզապես սպասում են իրենց հերթին, որին դեռ երկու տարի էլ կա։ Նրա համար առաջնահերթ է պատերազմական դրության մեջ գտնվող երկրի սահմանային համայնքի դպրոցում ապաստարան կառուցելու հարցը։
«Ադրբեջանական դիտակետի դիմաց ենք գտնվում, որը ուղիղ գծով կազմում է 5 կիլոմետր։
Առաջին պատերազմի ժամանակ 19 արկ է ընկել դպրոցի տարածքում, որից երկուսը ուղիղ դպրոցի վրա, երեկոյան է եղել, բարեբախտաբար, երեխաները դպրոցում չեն եղել»,–հիշում է երբեմնի մաթեմատիկայի ուսուցիչը՝ հավելելով, որ այդ ուղղությամբ աշխատանքներ տարվում են եւ շուտով կկառուցվի ժամանակավոր ապաստարանը։
Չնայած համայնքի բազմաթիվ խնդիրներին՝ մեր զրուցակիցները ուրախությամբ նշում են, որ դպրոցի սաների թիվը չի պակասում։ Այս տարի 60 առաջին դասարանցի ունեն։

Основная школа номер 1 общины Чамбарак Гегаркуникской области Армении в этом году также встретила первоклассников со следами карабахской войны – неотремонтированными классами, полуразрушенными стенами.
Школа общины, находящейся в почти 5 км от армяно-азербайджанской границы, не была отремонтирована после карабахской войны, что зафиксировала также камера Новости Армении - NEWS.am. В праздничные и будние дни школа вне календаря уполномоченных органов. Зато школой заинтересовано посольство Германии в Армении, сотрудничество с которым уже дало плоды. Ученики далекого Чамбарака благодаря программам Института Гете участвуют в языковых курсах в Германии и соседней Грузии, совершенствуя знания немецкого языка. Непроглядные стены школы украшены плакатами, рассказывающими об успехах, зарегистрированных в результате этого сотрудничества. Эти плакаты – источник воодушевления жителей Чамбарака.
«После карабахской войны наша школа почти не ремонтировалась, поскольку она находится в приграничной зоне, и поэтому очень пострадала. Была отремонтирована крыша. У школы нет средств, бюджет не позволяет большого ремонта. Школа не обеспечена лабораторными оборудованиями для проведения уроков на высоком уровне, соответствующих современным требованиям», - говорит завуч, учительница немецкого языка Эмма Торосян. Она с горостью отмечает, что дети и родители, проживающие так близко к границе, герои и заслуживают такие школы, какие существуют в столице. «В знак благодарности Правительство должно уделить внимание охраняющим границу детям», - подчеркивает многолетний педагог.
Директор школы Лева Саркисян, в свою очередь, заверяет, что есть средства, накопленные для проведения ремонта. Он также обратился в областную администрацию. По его словам, всего лишь нужно дождаться очереди, то есть еще два года. Для директора школы приоритетным является вопрос строительства убежища в школе приграничной общины страны, которая находится в военном положении. «Мы находимся практически напротив наблюдательного пункта Азербайджана, который по прямой линии составляет 5 километров. Во время первой войны 19 снарядов попали на территорию школы, два из которых – прямо в здание школы: к счастью, это было вечером, детей в школе не было», - вспоминает некогда учитель математики, добавив, что в этом направлении ведутся работы, и скоро будет построено временное убежище.
Несмотря на многочисленные проблемы общины, наши собеседники с радостью отмечают, что число учеников школы не сокращается. В этом году у них 60 первоклассников.