Գեղարքունիքի մարզի սահմանամերձ Ճամբարակ համայնքի թիվ 1 հիմնական դպրոցը այս տարի էլ առաջին դասարանցիներին հյուրընկալեց Արցախյան պատերազմի հետքերով՝ անբարեկարգ դասասենյակներով, կիսաքանդ պատերով, դուռ–լուսամուտով։
Հայ–ադրբեջանական սահմանից շուրջ 5 կմ հեռավորության վրա գտնվող համայնքի դպրոցը չի վերանորոգվել Արցախյան պատերազմից հետո, ինչը արձանագրեց նաեւ NEWS.am–ի տեսախցիկը։ Տոնական ու ոչ տոնական օրերին դպրոցը դուրս է պատկան մարմինների օրացույցից։ Փոխարենը դպրոցով հետաքրքրվում է Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանատունը, որի հետ համագործակցությունը տվել է պտուղները։ Հեռավոր Ճամբարակի աշակերտները Գյոթեի ինստիտուտի ծրագրերի շնորհիվ Գերմանիայում եւ հարեւան Վրաստանում մի քանի շաբաթյա լեզվի դասընթացների են մասնակցում, գերմաներենի գիտելիքները կատարելագործում։ Դպրոցի անշուք պատերը զարդարված էին այդ համագործակցության արդյունքում արձանագրված հաջողությունների մասին պատմող պաստառներով, որոնք թերեւս փոքրիկ ճամբարակցիների ոգեւորության աղբյուրն են։
«Արցախյան պատերազմից հետո մեր դպրոցը համարյա չի վերանորոգվել, քանի որ սահմանամերձ գոտի ենք, տուժել էր ։ Տանիքն է վերանորոգվել, դրանից հետո ներքին հարդարումները շատ քիչ են կատարվել։ Դե դպրոցը այդքան հնարավարություններ չունի, բյուջեն թույլ չի տալիս, որ մեծ կարգի վերանորոգումներ արվեն։ Մեր գույքը բավականին հին է, դպրոցը ապահոված չէ լաբորատոր սարքավորումներով, որ ժամանակակից պահանջներին համապատասխան բարձր մակարդակի դասեր անցկացնենք»,–ասում է ուսմասվար, գերմաներենի ուսուցչուհի Էմմա Թորոսյանը։
Հպարտությամբ նշում է, որ սահմանին այդքան մոտ ապրող ծնողներն ու երեխաները հերոսներ են եւ արժանի այնպիսի դպրոցների, ինչպիսին մայրաքաղաքում է։ «Կառավարությունը ի նշան շնորհակալության պետք է ուշադրություն դարձնի սահմանը պահող երեխաներին»,–ասում է երկարամյա մանկավարժը։
Դպրոցի 25 տարվա տնօրեն Լյովա Սարգսյանը վստահեցնում է, որ վերանորոգելու նպատակով կուտակված գումար կա, մարզպետարանին էլ է դիմել, պարզապես սպասում են իրենց հերթին, որին դեռ երկու տարի էլ կա։ Նրա համար առաջնահերթ է պատերազմական դրության մեջ գտնվող երկրի սահմանային համայնքի դպրոցում ապաստարան կառուցելու հարցը։
«Ադրբեջանական դիտակետի դիմաց ենք գտնվում, որը ուղիղ գծով կազմում է 5 կիլոմետր։
Առաջին պատերազմի ժամանակ 19 արկ է ընկել դպրոցի տարածքում, որից երկուսը ուղիղ դպրոցի վրա, երեկոյան է եղել, բարեբախտաբար, երեխաները դպրոցում չեն եղել»,–հիշում է երբեմնի մաթեմատիկայի ուսուցիչը՝ հավելելով, որ այդ ուղղությամբ աշխատանքներ տարվում են եւ շուտով կկառուցվի ժամանակավոր ապաստարանը։
Չնայած համայնքի բազմաթիվ խնդիրներին՝ մեր զրուցակիցները ուրախությամբ նշում են, որ դպրոցի սաների թիվը չի պակասում։ Այս տարի 60 առաջին դասարանցի ունեն։

This year the No. 1 school of Chambarak community in Armenian’s Gegharkunik province again welcomed its first graders with ill-equipped classrooms and dilapidated walls, doors and windows - the traces of the Artsakh War.
This community, which is located in about 5 km distance from the Armenian-Azerbaijani border, hasn’t been restored since the Asrtakh War, something that Armenian News – NEWS.am cameral also fixed. The school is constantly outside the agenda of relevant authorities. Instead, the German Embassy in Armenia has taken interest in it, the cooperation with the embassy already yielding good results.
The students of far Chambarak have been provided an opportunity to attend several week language courses and improve their knowledge in Germany and neighboring Georgia via the Goethe Institute programs. The unsightly walls of the school are decorated with the posters telling about the success achieved as a result of that cooperation, which is perhaps the source of inspiration for the small residents of the community.
“Our school hasn’t been renovated since the Artaskh War. Our equipment is rather old; the school isn’t provided with laboratory equipment which would be in line with modern requirements,” says the deputy head teacher Emma Torosyan, who is also a German teacher.
According to her, the parents and children living so close to the border are heroes and deserve schools like those in the capital.
Lyova Sargsyan, who has been the school head teacher for 25 years, assures that money has been allocated for the school renovation: they are simply waiting for their turn which will come in 2 years. For Sargsyan, building of a cannonproof shelter in the school is a priority issue.
“During the first war, 19 shells fell in the territory of the school, two of which fell directly on the school. It was evening. Fortunately, the children were not at school,” he recalls.
Despite the many issues of the community, our interlocutor was pleased to note that the number of the schoolchildren does not reduce. They had 60 first graders this year.