Շվեդիայի Լունդսկի համալսարանի հետազոտողները 3D մոդելավորման օգնությամբ վերականգնել են   Վեզուվի հրաբխի ժայթքումից ոչնչացած հինհռոմեական Պոմպեյի տներից մեկի արտաքին տեսքսն ու ինտերիերը, հայտնում է Life-ը։
Քաղաքային օկրուգի ավերակները սկանավորվել են 2011-2012 թթ աշխատանքների ընթացքում։ Հիմա արդեն ստեղծվել են առաջին մոդելները, որոնք ցույց են տալիս, թե ինչպիսին էր քաղաքի բնակիչների կյանքը մինչեւ հրաբխի ժայթքումը։ Վերստեղծված տներից մեկի ներսում կարելի է տեսնել լողավազաններ, արձաններ։ Գիտնականները վստահ են, որ առանձնատունը հարուստ քաղաքացիներից մեկին էր պատկանում, դրա համար էլ դրանով հնարավոր չէ պատկերացում կազմել բնակչության մեծ մասի կենսապայմանների մասին։
Նոր տեխնոլոգիաների եւ ավանդական մեթոդների համակցության շնորհիվ հետագայում հնարավոր կլինի Պոմպեյը ավելի ճշգրիտ ու մանրակրկիտ նկարագրել, քան առաջ էր հնարավոր, նշում են Լունդսկի համալսարանի մասնագետները։

Исследователи Лундского университета (Швеция) с помощью 3D-моделирования реконструировали внешний вид и интерьеры одного из домов в Помпеях — древнеримском городе, уничтоженном во время извержения вулкана Везувия, передает Life.
Руины городского округа были отсканированы в ходе полевых работ в 2011—2012 годах. Теперь появились уже первые 3D модели, показывающие, какой была жизнь жителей города до извержения вулкана. Внутри одного из воссозданных домов можно увидеть акведуки, внутренние бассейны, мансардные окна и статуи. Но учёные уверены, что особняк принадлежал богатым гражданам, поэтому судить об условиях жизни большей части населения по нему нельзя.
Благодаря сочетанию новых технологий с более традиционными методами в будущем станет возможно описать Помпею более подробно и более точно, чем это было возможно ранее, отмечают специалисты Лундского университета.