Համացանցի չինացի օգտատերերին ցնցել է Թաիվանում սթրիփթիզի 50 պարուհիների մասնակցությամբ թաղման արարողությունը։Չիաի քաղաքում հուղարկավորել են անցած ամիս մահացած քաղաքական գործիչ Տունգ Սիանին, հայտնում է BBC–ն։
Սգո թափորին ուղեկցում էին գույնզգույն ջիպեր, որոնցից լսվում էր բարձր երաժշտություն։ Իսկ մեքենաների վրա կիսամերկ աղջիկներ էին պարում։ Մեքենաների հետեւից քայլում էին թմբկահարներն ու հատուկ պարային համույթը։ Հրավիրված դերասաններն աստվածությունների ու հսկայական տիկնիկների հանդերձանքով էին։
Տունգա Սիանը վերջին տարիներին ղեկավարել է քաղաքային խորհուրդը; Նա հայտնի էր Թաիվանի քաղաքական շրջանակներում։ Մահացել է 76 տարեկանում։ «Հուղարկավորությունից երկու օր առաջ մենք նրան տեսել ենք երազում , ասում էր , որ հենց այսպիսի հուղարկավորություն է ուզում»,- ասել է հանգուցյալի եղբայրը CTS հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում։
Հուղարկավորության տեսագրությունը տարածվել է համացանցում ու ակտիվ քննարկման թեմա դարձել։ Շատ օգտատերեր գովել են հանգուցյալի հարազատներին նման «գունեղ» հուղարկավորության համար։
BBC-ի փոխանցմամբ հուղարկավորությանը պարողների եւ նույնիսկ սթրիփթիզի պարուհիների մասնակցությունն այնքան էլ արտասովոր չէ թաիվանյան հասարակության որոշ խավերում, որոնք հավատարիմ են մնացել հեթանոսական ծիսակարգերին ու հավատում են, որ ոգիներին պետք է զվարճացնել։

Китайский интернет взорвала церемония похорон в Тайване с участием 50 стриптизерш. В городе Чиаи на юге провинции хоронили умершего в прошлом месяце местного политического деятеля Тунга Сыана, сообщает BBC.
Похоронная процессия состояла из разноцветных джипов, из которых гремела громкая музыка. На крышах джипов танцевали полуголые девицы. За машинами шли барабанщики и маршировал специальный танцевальный коллектив. Приглашенные актеры были одеты в костюмы божеств и гигантских кукол. Такой красочной процессии тихий провинциальный городок не видел никогда, пишут местные СМИ.
Тунга Сыан занимался политикой несколько десятилетий, а в последние годы возглавлял местный совет. Он был очень популярной фигурой в политических кругах Тайваня. Он умер в 76 лет. «За два дня до похорон он явился нам во сне и сказал, что хочет именно такой церемонии», - сказал в интервью тайваньской телекомпании CTS брат покойного.
Видео с похорон разошлись по китайскому интернету и активно обсуждается в местной социальной сети Weibo. Многие пользователи похвалили семью умершего за красочное представление, порадовавшее жителей города.
Как отмечает BBC, участие танцоров и даже стриптизеров в похоронах - не такая уж необычная практика в некоторых слоях тайваньского общества, которые придерживаются языческих обрядов и верят в то, что духов необходимо развлекать.