Եթե Եվրոպական դատարանում Հայաստանի դեմ վճիռ է կայացվում, դա դեռեւս չի նշանակում, որ արտառոց իրավիճակ է: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 31-ին, լրագրողների հետ զրույցում նշել է ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի ներկայացուցիչ Գեւորգ Կոստանյանը:
«Եթե դուք համադրեք ԵԽ բոլոր երկրների դեմ կայացվող որոշումները, կհասկանաք, որ մենք ԵԽ ամենանվազ գումար վճարած երկրներից ենք: Վճիռների թվով էլ ամենապակաս վճիռները ունենք: Բոլոր երկրների դեմ, այդ թվում հին ժողովրդավարություն ունեցողների դեմ անընդհատ, ամեն ամիս Եվրատադարանի կողմից վճիռներ են կայացվում»,-ասաց նա:
Կոստանյանի խոսքով, խնդիրն այն է, որ երկիրը պետք է միջոցներ ձեռնարկի նվազագույնի հասցնելու մարդու իրավունքների խախտման դեպքերը ներպետական մակարդակում, որպեսզի դա չդառնա միջազգային ատյանի քննարկման առարկա:
Դիտարկմանը, որ ՄԻԵԴ-ում «Վարդանյանն ու Նանուշյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով աննախադեպ որոշում է կայացվել, որտեղ հստակ գնահատական է տրվել ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախագահի Արման Մկրտումյանի կողմից հնչած արտահայտություններին եւ արդյոք դա չի ստվերում Հայաստանի հեղինակությունը, Գեւորգ Կոստանյանն արձագանքեց. «Ցանկացած վճիռ էլ ստվերում է: Իհարկե, բացարձակ անցանկալի է, որ որեւէ վճռի մեջ անվանական նշված դատավորի անունը, եւ երկրորդ, այդ անձը լիներ բարձրագույն դատական ատյաններից մեկի ներկայացուցիչը: Բայց սա բացառիկ երեւույթ չի միայն Հայաստանին վերագրվող»:
Նա նշեց, որ Արման Մկրտուկյանի կողմից պաշտոնը լքելու հետ կապված ամեն մարդ ինքը պետք է որոշում կայացնի: «Դատավորի պատասխանատվության ենթարկելու գործընթացը կոնկրետ վճռաբեկ դատարանի նախագահի կամ պալատի նախագահի, դա կարգապահական եւ էթիկայի հանձնաժողովի լիազորությունն է: Հետեւաբար երկրի նախագահն այս դեպքում եւս ֆորմալ տեսակետից լիազորություն չունի դատավորին պատասխանատվության ենթարկելու հարցում»,-ասաց նա:
Նշենք, որ 2016-ի հոկտեմբերի 27-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հերթական վճիռը է կայացրել: Խոսքը «Վարդանյանն ու Նանուշյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործի մասին է, որի դիմումատուները Երեւանի Բուզանդի փողոցի բնակիչներ են` Յուրի Վարդանյանը, Արտաշես Վարդանյանն ու Շուշանիկ Նանուշյանը: Նրանց «գերակա հանրային շահ» ճանաչված տարածքից չնչին փոխհատուցման դիմաց վտարել էին իրենց տներից: Մասնավորապես, տան իրական արժեքի՝ 276 մլն դրամի փոխարեն փոխհատուցել են միայն 54 մլն դրամը:

Если в Европейском суде принимается решение против Армении, это еще не означает, что сложилась какая-то необычная ситуация. Об этом заявил в беседе с журналистами 31 марта представитель Армении в ЕСПЧ Геворк Костанян.
«Если вы сравните принимаемые решения против всех стран Совета Европы, то поймете, что мы относимся к государствам, выплатившим   наименьшую сумму. И по числу решений мы имеем наименьшее их количество. Ежемесячно Евросудом принимаются решения против всех стран», - сказал Костанян.
По его словам, задача в том, что страна должна предпринять меры для минимизации случаев нарушения прав человека на внутригосударственном уровне, чтобы это не стало предметом для обсуждения в международных инстанциях.
В ответ на замечание, что в ЕСПЧ по делу «Варданян и Нанушян против Армении» принято беспрецедентное решение, в котором дана четкая оценка высказываниям, озвученным председателем Кассационного суда Арманом Мкртумяном,  и не бросает ли это тень на репутацию страны, Геворк Костанян отметил: «Любое решение бросает тень. Конечно, абсолютно нежелательно, чтобы в каком-либо решении было бы указано имя судьи. Но это не исключительное явление, касающееся только Армении».
Что касается мнений относительно необходимости отставки Мкртумяна, то, по словам Костаняна, каждый человек должен сам принимать решения. «Процесс привлечения к ответственности судьи находится в рамках  полномочий Комиссии по вопросам этики и дисциплины. Следовательно, в этом случае с формальной точки зрения президент страны также не имеет полномочий в вопросе привлечения судьи к ответственности», - заключил представитель Армении в ЕСПЧ.
Напомним, что в октябре прошлого года ЕСПЧ принял очередное решение против Армении и констатировал допущенное председателем Кассационного суда Арманом Мкртумяном нарушение. Иск был представлен в ЕСПЧ в 2007 году жителями улицы Бюзанда Юрием Варданяном, Арташесом Варданяном и Шушаник Нанушян. Их собственность, площадью в 1,385 кв. метров, была отобрана в пользу государства, а вместо истинной стоимости участка, 276 млн. драмов, они получили лишь 54 млн. драмов.