Պետերբուրգի իշխանությունները հայտնել են մետրոյում պայթյունի հետեւանքով 50 վիրավորի մասին, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Ինչպես հայտնել է նահանգապետի մամուլի քարտուղար՝ Անդրեյ Կիբիտովը. «Տվյալ պահին մոտ 50 տուժող կա, նրանց հետ աշխատում են բժիշկները։ Շտապ օգնության բրիգադների թիվը ներկա պահին 17 է, դրանք կմեծանան», - հաղորդել է նա։
Ինչպես հաղորդում է «ՏԱՍՍ»-ը՝ մասնավոր տեսանկարահանման ժապավեններում, որոնք ցուցադրվում են ռուսական հեռուստաալիքներով, երեւում է ձեւախեղված վագոնը, դրա կողքին մի քանի տուժողներ են պառկած։ Մետրոյի կայարանը ծխոտված է, լսվում են մարդկանց բղավոցներ։
Եթերում ականատեսները պատմում են վագոնում բարձր պայթյունի մասին, որը որոտացել է, երբ գնացքը հեռացել է կայարանից։ Ըստ ականատեսների՝ վիրավորների մեծ քանակ կա։
Իրադարձության ականատես Յուլիա Վարեւան «ՏԱՍՍ»-ին ասել է, որ պայթյունի ժամանակ վագոնի հատակին անցք է բացվել։ «Վերջին վագոնում՝ առաջին դռան դիմաց հատակին անցք է բացվել, խանձահոտ է զգացվել, ծուխ է վեր հորդել», - ասել է գործակալության զրուցակիցը։
Ինչպես հաղորդում է Gazeta-ն՝ սոցկայքերի օգտատերերը հայտնում են մարդկանց զանգվածային տարհանման մասին եւ այն մասին, որ արտակարգ ծառայությունները փակել են Նեւայի պողոտայի մի մասը։
Պետերբուրգի որոշ շրջաններում չի աշխատում բջջային կապը։ Այս մասին գրում են սոցկայքերի օգտատերերը։ «Մեզ մոտ՝ քաղաքի հյուսիսում, հաստատ չի աշխատում»։

Власти Петербурга сообщили о 50 раненых в результате взрывов в метро, сообщает РИА Новости.
Как сообщил пресс-секретарь губернатора Андрей Кибитов. «На данную минуту около 50 пострадавших, с ними работают медики. Количество бригад скорой помощи в данный момент 17, будет увеличиваться», - сообщил он.
Как сообщает ТАСС, на кадрах частной видеосъемки, которые демонстрируются по российским телеканалам, виден искореженный вагон, рядом с ним лежат несколько пострадавших. Станция метро задымлена, слышны крики людей.
Очевидцы в эфире рассказывают о громком хлопке в вагоне, который раздался, когда поезд отъезжал от станции. По свидетельству очевидцев, имеется большое количество раненых.
При взрыве выбило люк в полу вагона, рассказала ТАСС очевидец события Юлия Вареева, которая находилась в составе в момент ЧП. «В последнем вагоне напротив первой двери выбило люк в полу, запахло гарью, повалил дым», - сказала собеседница агентства.
Как передает Gazeta, пользователи социальных сетей сообщают о масштабной эвакуации людей и о том, что экстренные службы перекрыли часть Невского проспекта. «Через Гостинку в метро заходят пожарные», — написал один из пользователей.
В некоторых районах Петербурга не работает сотовая связь. Об этом пишут пользователи социальных сетей. «У нас на севере города точно не работает».