Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր` ապրիլի 13-ին, այցելել է ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարություն: Ինչպես NEWS.am-ին տեղեկացրել են կառավարության Տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախարարության ղեկավար կազմի հետ խորհրդակցության ժամանակ քննարկվել են ընթացիկ ծրագրերը, առկա խնդիրները և կատարվող աշխատանքները:
Կառավարության ղեկավարին նախ զեկուցվել է ճանապարհաշինության ոլորտի ներկայիս իրավիճակի վերաբերյալ: Նշվել է, որ 7400 կմ ճանապարհային ցանցից 3600 կմ-ը գտնվում է նախարարության սպասարկման տիրույթում, իսկ 3800 կմ-ը՝ մարզերի: Ճանապարհային ցանցի մոտ 20 տոկոսը՝ 1400 կմ-ը, գտնվում է լավ վիճակում, մոտ 600 կմ-ը՝ վատ վիճակում և հրատապ հիմնանորոգման կարիք ունի, իսկ մնացած 5400 կմ-ը միջին վիճակում է և սպասարկման միջոցով այն դեռ հնարավոր է պահպանել: Վարչապետին տեղեկացրել են, որ մշակվել է ճանապարհային ցանցի զարգացման 5-7 տարվա ծրագիր, որով ճանապարհների պահպանման և շահագործման ոլորտի ակնկալվող ներդրումների ծավալը կազմում է տարեկան 90 մլրդ ՀՀ դրամ:
«Դուք գիտեք, որ մենք այդ 90 մլրդ ՀՀ դրամը չունենք: Ինչպե՞ս պետք է լուծում տանք խնդրին: Պետք է ճանապարհների դասակարգում անել՝ ո՞ր համայնքներում ճանապարհի ո՞ր տարբերակն է ավելի արդյունավետ և քարտեզը գծելուց հետո վերահաշվարկ անել: Ինչքան շատ ռանգավորեք, այնքան շատ ֆինանսական էֆեկտ կունենանք», - հարցի առնչությամբ ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետն անդրադարձել է ոլորտում տենդերների համար անցկացվող մրցույթներին՝ կարևորելով ճանապարհների շինարարությունն ու սպասարկումն իրականացնող ընկերությունների միջև համագործակցության զարգացմանն ուղղված պայմանների ձևավորումը: «Ճանապարհը կառուցողն ու շահագործողը պետք է համախմբվեն, կոոպերացիա անեն: Ես ուզում եմ, որ դուք ձևավորեք խաղի այնպիսի կանոններ, որ առաջանան խոշոր, լուրջ ընկերություններ», - ասել է կառավարության ղեկավարը:
Կարեն Կարապետյանին տեղեկատվություն է ներկայացվել նաև միջմարզային և ներմարզային տրանսպորտային ցանցի վիճակի, տրանսպորտային հասանելիության վերաբերյալ: Նշվել է, որ գործում են 153 միջմարզային և 263 ներմարզային երթուղիներ, որոնք միասին սպասարկում են հանրապետության 644 համայնք, օպերատորների թիվն էլ կազմում է 145: Երթուղիների միջին շահութաբերությունը տարբերվում է՝ կախված ուղևորահոսքից և փոխադրումների ծավալից: ՀՀ բոլոր համայնքները երթուղային սպասարկումով ապահովելու և հարցին հիմնովին լուծում տալու նպատակով նախարարությունը հեռանկարային է համարում միասնական երթուղային ցանցի ձևավորումն ու օպերատորների խոշորացումը:
Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է, հիմք ընդունելով ելակետային տեղեկատվությունը, երկամսյա ժամկետում մշակել և ներկայացնել միասնական երթուղային ցանցի տեխնիկական առաջադրանքը, որից հետո արդեն կքննարկվեն հետագա քայլերը:

YEREVAN. - Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan on Thursday visited the Ministry of Transport, Communication and Information Technologies.
During the consultation with the management staff, the current programs, existing issues and the work done were discussed, the Information and Public Relations Department of the Government informed Armenian News – NEWS.am.
The PM was reported on the current situation in the road construction sphere. It was noted that 3600 out of 7400 km road network is in the domain of the ministry service, 3800 km being in the domain of provinces. Nearly 20 percent of the roads network, 1400 km, is in a good condition, while 600 km is in a bad condition and needs urgent restoration. The remaining 5400 km is in an average condition and can still be maintained by means of service. The PM was also informed that a program of road network development for 5-7 years has been drawn up, according to which the volume of expected investments in the sphere of road maintenance and commissioning amounts to 90 billion AMD.
''You know that we don't have that 90 billion AMD. How should we solve the issue? We should classify the roads according to which type is more efficient in communities. After drawing the map we should make re-calculation,'' Karapetyan said.
Karapetyan was also briefed on the condition of interprovincial and intra-provincial road network and availability of transportation. It was noted that 153 interprovincial and 263 intraprovincial routes operate in the country, serving 644 communities of the republic.
The Prime Minister instructed to draw up and submit to the Government in a two-month period the feasibility study of the common route network, following which the further steps will be discussed.