Արա Բաբլոյանը երախտապարտ է Հայաստանի նախագահին եւ ՀՀԿ-ի գործընկերներին՝ իր հանդեպ վստահության համար եւ երկրի զարգացման անցումային այս փուլում լինել առավել պատասխանատու է աշխատելու: Այսօր՝ մայիսի 18-ին, 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի անդրանիկ նիստում ունեցած ելույթում այս մասին հայտարարեց ՀՀԿ-ի կողմից ԱԺ նախագահի թեկնածու առաջադրված Արա Բաբլոյանը:
«Գիտակցում եմ, որ խորհրդարանական կառավարման անցնելու քաղաքական որոշման եւ դրա իրագործման արդյունավետությունը պայմանավորված է լինելու ոչ միայն կառավարման համակարգի ճիշտ ընտրությամբ, այլեւ յուրաքանչյուրիս պատասխանատվությամբ, տքնաջան ու հետեւողական աշխատանքով»,- հավելեց Բաբլոյանը:
Անդրադառնալով նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձին՝ Բաբլոյանն այն որակեց ուղեցույց՝ խորհրդարանի ապագա անելիքների առումով:
Ինչ վերաբերում է ԱԺ նախագահի պաշտոնում իր աշխատանքին. Արա Բաբլոյանը վստահեցրեց, որ իր գործունեության ընթացքում ղեկավարվելու է այն գիտակցությամբ, որ ժողովրդի քվեով ընտրված ԱԺ-ի նախագահն է, իսկ իր աշխատանքային բոլոր քայլերը բխելու են մեր պետության եւ ժողովրդի շահերից:
Բաբլոյանը կարծիք հայտնեց, որ այս ընտրությունները մյուսներից ավելի լավ էին կազմակերպված, խախտումները հնարավորինս նվազեցված էին, կեղծիքները՝ բացառված: Սա իշխանության եւ ընդդիմության միասնական աշխատանքի արդյունք է համարում, իսկ նոր խորհրդարանում նման համատեղ աշխատանքի օրինակները, վստահեցրեց, ավելանալու են:
«Որպես ինքնիշխան պետության ԱԺ նախագահ նպաստելու եմ պետական իշխանության գերակայությանը, իսկ արտաքին հարաբերություններում՝ լիարժեք անկախությանը: Անհրաժեշտ եմ համարում սոցիալական քաղաքականության ռազմավարության մշակումն ու իրագործումը, դրանում անհրաժեշտ եմ համարում քաղաքացիական հասարակության եւ ընդդիմության ակտիվ ներգրավումը, բիզնեսի ազատականացման համար անհրաժեշտ իրավական դաշտի ապահովումը, իսկ կառավարության նախաձեռնած ծրագրերի իրականացման համար օրենսդիրում կստեղծվեն անհրաժեշտ բոլոր պայմանները»,- հայտարարեց ԱԺ նախագահի թեկնածուն:

Я благодарен президенту страны и коллегам по Республиканской партии Армении за оказанное доверие и обещаю работать со всей ответственностью на этом переходном  этапе развития государства. Об этом заявил 18 мая в своем выступлении  во  время первого заседания парламента 6-го созыва кандидат на должность председателя парламента от правящей Республиканской партии Армении Ара Баблоян.
«Осознаю, что эффективность политического решения о переходе к парламентской форме правления и его реализации будет обусловлена не только правильным выбором системы управления, но и ответственностью каждого из нас,  упорной и последовательной работой», - отметил Баблоян. Говоря же о прозвучавшем послании президента Армении Сержа Саргсяна, он назвал его путеводителем  с точки зрения будущих планов парламента.
Что касается его предстоящей работы на должности спикера НС Армении, то Ара Баблоян заверил: в период своей деятельности он будет руководствоваться осознанием того, что является председателем парламента, избранного народом, а все его рабочие шаги будут исходить из интересов государства и народа.
По убеждению Баблояна, парламентские выборы 2 апреля отличились от прежних тем, что они были лучше организованы, имело место  намного меньше нарушений, а фальсификации – исключены. «Это результат единой работы власти и оппозиции, а в новом парламенте число примеров подобной совместной работы увеличится», - заключил без пяти минут новый глава Национального Собрания.