Հայաստանում պետական կառավարումը պետք է թվայնացնել։ Այս մասին հունիսի 8-ին կայացած ՀՀ կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Կարեն Կարապետյանը։
Նա պետական գերատեսչությունների ղեկավարներին հանձնարարեց մեկ ամսում կազմել թվայնացման գրաֆիկը։ Այդ տվյալների հիման վրա 2 շաբաթվա ընթացքում կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Վահե Ստեփանյանը կկազմի աշխատանքների ծրագիրը։
Հաջողված օրինակներ արդեն կան՝ պետեկամուտների կոմիտեն, տարածքային կառավարման ու զարգացման նախարարությունը։ Վարչապետը հավելեց, որ այնտեղ հանձնարարությունները կատարելու արդյունավետությունը բավական աճել է։
«Դրանից ամեն ինչ փոխվում է, եւ ոչ միայն կենտրոնական աշխատակազմում։ Դպրոցները, մանկապարտեզները, քաղաքապետարանները՝ ես չեմ կարող նշել հատվածներ, որտեղ դա անհրաժեշտ չլինի»,- նկատեց նա։

YEREVAN. – Public administration shall be digitized in Armenia, said Prime Minister Karen Karapetyan, at Thursday’s Cabinet session of the government.
Accordingly, he instructed the heads of state agencies to prepare a digitization schedule within one month.
And based on these data, Vahe Stepanyan, the newly appointed Government Chief of Staff, will prepare a work program within two weeks.
There already are successful examples, and the PM added that the efficiency of fulfilling the tasks has increased considerably in the already-digitized domains of public administration in Armenia.
“Everything changes from this, and not solely in the central staff,” Karapetyan noted. “I can’t state the sectors where this isn’t necessary.”