ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր՝ հոկտեմբերի 25-ին, ընդունել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի անդամներին՝ ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանին, ՌԴ կառավարության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւին, Ղրղզստանի Հանրապետության վարչապետ Սապար Իսակովին, Բելառուսի Հանրապետության վարչապետ Անդրեյ Կոբյակովին, Ղազախստանի Հանրապետության վարչապետ Բակիտժան Սագինտաեւին, ովքեր Երեւանում կմասնակցեն Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին: Հանդիպմանը կառավարությունների ղեկավարների հետ միասին ներկա է եղել նաեւ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Հանրապետության նախագահը ողջունել է ինտեգրացիոն միավորման անդամ երկրների վարչապետներին եւ վստահություն հայտնել, որ Երեւանում այսօր կայանալիք միջկառավարական խորհրդի նիստն արդյունավետ կլինի ու կծառայի եվրասիական ինտեգրացիան առաջ մղելու շահերին, ինչպես նաեւ կնպաստի երկու շաբաթ առաջ ԵՏՄ հերթական գագաթնաժողովում բարձր մակարդակով ձեռքբերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը: Սերժ Սարգսյանը կարեւորել է խորհրդի գործունեությունը եւ շնորհակալություն հայտնել ակտիվ ու արդյունավետ աշխատանքի համար:
Ընդգծելով, որ ծանոթ է երեւանյան նիստի օրակարգին, նախագահ Սարգսյանը, ի թիվս քննարկման ներկայացված մի շարք հարցերի, նշել է հատկապես տեխնիկական արգելքների վերացման հարցը, որը, Հանրապետության նախագահի համոզմամբ, խոչընդոտում է ընդհանուր շուկայում ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի եւ աշխատուժի ազատ տեղաշարժին, ինչը բացասաբար է անդրադառնում ինտեգրացիոն գործընթացներից սպասվող արդյունքի վրա: Նախագահը հույս է հայտնել, որ ինչպես այդ, այնպես էլ օրակարգում ներառված մյուս արդիական հարցերը համատեղ քննարկումների արդյունքում լուծումներ կգտնեն եւ նիստի աշխատանքին մաղթել է հաջողություն:
Սերժ Սարգսյանը կարեւորել է նաեւ նման ձեւաչափով հանդիպումների ժամանակ ոչ պաշտոնական շփումները, որոնք նպաստում են նիստը հյուրընկալող երկիրն ավելի լավ ճանաչելուն:
Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի անդամները շնորհակալություն են հայտնել Հայաստանում խորհրդի նիստի աշխատանքներն արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով ստեղծված հրաշալի պայմանների համար եւ նշել, որ տրամադրված են հանգամանորեն քննարկելու օրակարգում ներառված՝ մասնակից երկրների համար արդիական բոլոր հարցերը, համատեղ լուծումներ գտնելու, շարժվելու առաջ եւ պահելով տեմպը՝ իրականացնելու այն որոշումները, որոնք ընդունվում են ԵՏՄ պետությունների ղեկավարների գագաթնաժողովներում:
ՌԴ կառավարության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը իրականացվող աշխատանքը կարեւորել է նաեւ տնտեսական կյանքի ժամանակակից միտումներին համապատասխան առաջ ընթանալու տեսանկյունից, որպեսզի միության անդամ երկրների տնտեսությունները կարողանան պահպանել մրցունակությունը՝ ապահովելով իրենց քաղաքացիների համար հարմարավետ կյանք եւ բարեկեցություն:

Президент Армении Серж Саргсян принял членов Евразийского межправительственного совета - премьер-министра Армении Карена Карапетяна, председателя правительства РФ Дмитрия Медведева, премьер-министра Кыргызской Республики Сапара Исакова, премьер-министра Республики Беларусь Андрея Кобякова, премьер-министра Республики Казахстан Бакитжана Сагинтаева, которые в Ереване примут участие в заседании Евразийского межправительственного совета. Вместе с главами правительств на встрече присутствовал также председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Тигран Саргсян.
Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, президент Республики приветствовал премьер-министров стран-членов интеграционного объединения и выразил уверенность, что предстоящее сегодня в Ереване заседание Межправительственного совета будет результативным и послужит интересам продвижения евразийской интеграции, а также будет способствовать реализации тех договорённостей, которые были достигнуты две недели назад на очередном саммите ЕАЭС. Серж Саргсян подчеркнул важность деятельности Совета и выразил благодарность за активную и эффективную работу.
Подчеркнув, что знаком с повесткой дня ереванского заседания, президент Саргсян, в числе представленных на обсуждение вопросов отметил в особенности вопрос устранения технических барьеров, которые, по убеждению президента Республики, препятствуют свободному передвижению товаров, услуг, капитала и рабочей силы на общем рынке, что сдерживает ожидаемый эффект от интеграционных процессов. Президент выразил надежду, что в результате обсуждений как этот, так и другие включённые в повестку актуальные вопросы найдут своё решение и пожелал успеха работе заседания.
Серж Саргсян подчеркнул также важность во время встреч в подобном формате неформальных контактов, которые способствуют более широкому знакомству с принимающей страной.
Члены Евразийского межправительственного совета выразили благодарность за прекрасные условия, созданные в Армении для эффективной организации работы заседания Совета. Они отметили, что настроены обстоятельно обсудить все включённые в повестку актуальные для стран-участниц вопросы, чтобы найти совместные решения, двигаться вперёд и, сохраняя темпы, выполнять те решения, которые принимаются на саммитах глав государств ЕАЭС.
Председатель правительства РФ Дмитрий Медведев отметил важность выполняемой работы также с точки зрения продвижения вперёд экономической жизни в соответствии с современными тенденциями, чтобы экономики стран-участниц Союза могли сохранить конкурентоспособность, обеспечивая нормальную жизнь и благополучие своих граждан.