Մի երկրում պատվիրված մեքենան Հայաստանի տարածք ներմուծելու համար կարող է 180 օր պահանջվել, այլ ոչ թե՝ 45-60 օր, ինչպես սովորաբար նշում է կառավարությունը: Այս մասին հունվարի 26-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց աջ ղեկով ավտեմեքենայի վարորդ Արա Մելիքջանյանը: Ըստ վերջինիս՝ իրենք առաջարկում են վերանայել ՀՀ կառավարության կողմից առաջարկված աջ ղեկով ավտոմեքենաների՝ Հայաստան ներմուծելու արգելքը: «Մենք առաջարկում ենք վերանայել այս օրինագիծը: Թող իրենք ներկայացեն իրենց դիրքորոշումը, իսկ մենք՝ մերը: Ի վերջո, ի՞նչ հիմքերով են նրանք ասյ ամենը որոշել»,- վրդովվեց վարորդը:
Autocom Japan ըներության հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Արթուր Դավթյանն իր հերթին նշեց, որ նախորդ տարվա դեկտեմբերի վերջին եւ 2018 թվականի առաջին օրերին Հայաստանի քաղաքացիների կողմից իրենց ընկերության օգնությամբ աջ ղեկով 961 ավտոմեքենա է ձեք բերվել, որից 730-ը չեն հասցնի Հայաստան ներմուծվել մինչեւ ապրիլի 1-ը, երբ ներմուծման եւ ավտոմեքենաների տվյալների գրանցման ժամանակավոր արգելքը ուժի մեջ կմտնի: Արթուր Դավթյանը նաեւ ընդգծեց, որ այդ վիճակագրության մեջ չեն ներառվել այն ավտոմեքենաների մասին տվյալները, որոնք գնվել են աջ ղեկով ավտոմեքենաների ներկրմամբ զբաղվող եւս 5-6 ընկերության կողմից:
Մեկ այլ վարորդ՝ Արտաշես Արթենյանը, ավելացրեց, որ ո՛չ Վրաստանում, ո՛չ Ռուսաստանում եւ ո՛չ էլ ԵԱՏՄ անդամ երկրներում աջ ղեկով ավտոմեքենաների ներմուծման արգելք չի գործում` նշելով, որ 7 տարվա արտադրության ավտոմեքենաների մաքսային ձեւակերպումն ավելի էժան է: Բացի այդ, ըստ նրա, հանդիպման ընթացքում Հայաստանի տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության ներկայացուցիչները խոստովանել են, որ Հայաստանում աջակողմյան ղեկով ավտոմեքենաների մասնակցությամբ ավտովթարների վերաբերյալ որեւէ վիճակագրություն իրականում չկա:

Начиная с момента заказа автомобиля в одной стране и ее завоза на территорию Армении, может пройти 180 дней, а не 45 – 60 как обычно указывает Правительство. Об этом на встрече с журналистами 26 января заявил водитель праворульного автомобиля Ара Меликджанян.
По словам Меликджаняна, они предлагают пересмотреть предложенный Правительством Армении запрет на ввоз праворульных автомобилей в республику. «Мы предлагаем пересмотреть данный законопроект. Пускай они выскажут свою позицию, а мы представим свою. В конце концов, на каком основании они это все решили?», - посетовал водитель.
В свою очередь, директор армянского представительства компании «Autocom Japan» Артур Давтян отметил, что гражданами Армении под конец декабря прошлого года и в первые десять дней 2018 года только по рекомендации и при помощи их компании был закуплен 961 автомобиль с праворульным управлением, из которых 730 не успеют доставить в Армению до 1 апреля этого года, когда будет введет временный запрет на завоз и учет данных автомобилей на территории Армении. Одновременно он подчеркнул, что в эту статистику не были включены данные об автомобилях, которые закуплены еще 5 – 6 организациями, занимающимися ввозом праворульных автомобилей в Армению.
Другой водитель – Арташес Артенян, добавил, что ни в Грузии, ни в России, ни в странах-членах ЕАЭС нет запрета на ввоз праворульных автомобилей, заметив, что таможенное оформление праворульных автомобилей 7-летнего производства обходится водителям значительно дешевле. Кроме того, по его словам, представители Министерства транспорта, связи и информационных технологий Армении им на встрече признались, что никакой статистики по количеству ДТП с участием праворульных автомобилей в Армении на деле  нет.
Запрет на временный ввоз праворульных автомобилей в Армению, по мнению участников встречи с журналистами, может привести к устареванию гражданского автомобильного парка в республике.
В ближайшее время противники законопроекта, уже одобренного Правительством и вынесенного на рассмотрение парламента, проведут новые акции протеста.