ԱԺ-ում վարչապետի ընտրությունից հետո իր խոսքում արդեն վարչապետ ընտրված Սերժ Սարգսյանը երեք խորհուրդ տվեց «Ելք» խմբակցության պատգամավորներին:
«Իրոք խնդրում եմ ձերբազատվել Հայաստանի ընդդիմությանը հատուկ չլսելու բարդույթից: Պետք է ունակություն ունենալ լսել: Այդ բարդույթը դրսեւորվեց այստեղ, երբ ընդամենը Արտակ Զեյնալյանը հարց ուղղեց պատասխան ստանալու ակնակլիքներով: Ձեր հարցադրումները, որ հնչեցին այստեղ, չէին ակնկալում պատասխաններ եւ դա վատ է:
Սա նաեւ ձեզ համար օգտակար կլինի, իրոք տեղյակ լինեք իրավիճակին: Դուք ինձ եք մեղադրում մի աշխարհ ստեղծելու եւ այդ աշխարհում հրճվելու բարդույթ ունենալու մեջ, բայց այդ բարդույթը, աչքիս, կարծես ավելի շատ ձեզ է բնորոշ: Դուք եք ձեզ համար աշխարհ ստեղծում, չունենալով իրավունք դուք եք խոսում ժողովրդի անունից՝ չհասկանալով, որ վերջ, սահմանադրական բարեփոխումներից հետո որեւէ անհատն իրավունք չունի ժողովրդի անունից: Ժողովրդի անունից՝ իրավունք ունի խոսելու միայն քաղաքական մեծամասնությունը: Երբ սովորենք հարգել Սահմանադրությունը, այն ժամանակ մեր գործերը նորմալ են գնալու»,-հայտարարեց Սերժ Սարգսյանը:
Երկրորդ խորհուրդը, ըստ Սարգսյանի, ուղղված էր «Ելք»-ի երիտասարդ պատգամավորներից մեկին (ըստ ամենայնի դա վերաբերում էր Գեւորգ Գորգիսյանին)
«Իմ քաղաքական երիտասարդ գործընկերը մեծ քաղաքական ամբիացիաներ ունի, խորհուրդ եմ տալիս ղեկավարվել պառլամենտարզիմի կանոններով: Սա դատարան չի, որ դատավճիռներ են հնչում: Այո, ես ընդունում եմ քաղաքական պատասխանատվությունը եւ լավի, եւ վատի համար: Եթե ձեզ թվում է, որ 1992 թվականից էլ հետ ենք գնացել, ի՞նչ կարող եմ ասել, այդպես էլ մտածեք:
Բայց գիտակցեք, որ սա խորհրդարան է, որտեղ օրենքներ են ընդունվում, բայց ոչ երբեք դատավճիռներ»:
Իսկ երրորդ խորհուրդը վերաբերում էր «Ելք» խմբակցության ղեկավար  Նիկոլ փաշինյանին:
«Բոլոր ջանքերը գործադրեք ձեր գործընկերոջը փողոցից խորհրդարան բերելու համար: Դա կլինի ձեր մեծագույն վաստակը: Երբեք որեւէ ժամանակ անձամբ ես, մեր քաղաքական ուժը արյան ծարավ չի ունեցել: մենք արյուն շատ ենք տեսել, բայց նույնիսկ թշնամու արյան ծարավ ես չեմ ունեցել: Եթե դուք պետական հիմնարկների գրավումը համարում եք խաղաղ ցույցեր, եթե դուք համարում եք, որ ցուցարարները պետք է գան ու ԱԺ շենքում ձեր աշխատասենյակների մեջ նստելով ձեր փոխարեն օրենքներ գրեն, դա ձեր մոտեցնումներն ու պատկերացումներն են: Եթե ոչ, դուք հակառակ կողմում պետք է լինեք, օրենքի կողմում: Չի կարող ժողովուրդը լինել օրինազանց: Եթե այդպես լիներ,  հիմա փողոցներում միլիոնավոր մարդիկ պիտի լինեին: Իսկ քանի՞ մարդ է մասնակցում ցույցերին: Բայց ինչպես ասացի, սա ընդամենը խորհուրդ է, ոչ պարտադրանք, ոչ դատավճիռ, ոչ էլ մեղադրանք»:

После состоявшихся в парламенте выборов премьер-министра Армении уже избранный премьер-министр Серж Саргсян дал три совета депутатам оппозиционного блока «Елк».
«Я прошу оппозицию Армении освободиться от комплекса специально не слушать. Надо иметь способность слушать. Этот комплекс был проявлен здесь, когда Артак Зейналян задал вопрос. Ваши вопросы, прозвучавшие здесь, не предполагали ответов, и это плохо.
Это и для вас будет полезно, если вы действительно будете владеть ситуацией. Вы обвиняете меня в создании некоего мира, и в том, что у меня комплекс ликовать в этом мире, но этот комплекс, на мой взгляд, больше присущ вам. Это вы создаете для себя мир, вы говорите от имени народа, не имея на это права, не понимая, что после конституционных реформ ни один человек не имеет права выступать от имени народа. От имени народа имеет право говорить только политическое большинство. Когда мы научимся уважать Конституцию, тогда наши дела пойдут нормально», - сказал Серж Саргсян.
Второй совет Серж Саргсян дал одному из молодых членов фракции «Елк» (скорей всего, Геворку Горгисяну).
«Мой молодой политический коллега имеет большие политические амбиции, я ему советую руководствоваться правилами парламентаризма. Это не суд, чтобы оглашать здесь приговоры. Да, я беру на себя политическую ответственность и за хорошее, и за плохое. Если вам кажется, что мы откатились назад, за 1992-ой год, что я могу сказать, так и думайте.
Но вы должны сознавать, что это парламент, где принимают законы, а не выносят приговоры».
Третий совет касался руководителя фракции «Елк» Никола Пашиняна.
«Приложите все усилия для возвращения вашего товарища с улицы в парламент. Это будет вашим величайшим вкладом. Никогда, ни в какие времена лично я, наша политическая сила не жаждала крови. Мы видели много крови, но даже крови врага я не жаждал. Если вы считаете мирной демонстрацией взятие государственных учреждений, если вы считаете, что демонстранты должны прийти и в здании НС в ваших кабинетах писать законы вместо вас, это ваши подходы и представления. Если нет, вы должны быть на противоположной стороне, на стороне закона. Не может народ быть нарушителем закона. Если бы это было так, сейчас на улицах должны были быть миллионы. А сколько человек участвует в демонстрациях? Но как я сказал, это всего лишь совет – не принуждение, не приговор и не обвинение».
Отметим, что Серж Саргсян избран премьер-министром в ходе парламентского голосования 77 голосами за и 18-ю – против.