Անհրաժեշտ է բարձրացնել Ավագանու խորհրդի դերը Երեւանի մասին ցանկացած որոշում կայացնելիս: Այս մասին NEWS.am- ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Երեւանի ավագանու ընտրություններում «Օրինաց երկիր» կուսակցության ցուցակը գլխավորող Մհեր Շահգելդյանը:
Նրա խոսքով, այսօր Երեւանում շատ խնդիրներ կան, որոնք անհրաժեշտ է լուծել: Առավել արդիական խնդիրներն են «այսպես կոչված «միկրոավտոբուսային մաֆիան», աղբահանության խնդիրը, քաղաքի անհավասարաչափ զարգացումը եւ մարդու իրավունքների խախտմամբ շենքերի կառուցումը:
Ըստ քաղաքապետի թեկնածուի, ավելի շատ մարդիկ են մահանում ճանապարհատրանսպորտային պատահարների ժամանակ, հետեւաբար այդքան կարեւոր է տրանսպորտային միջոցների անվտանգությունն ապահովելը, ինչը կօգնի պաշտպանել եւ երկրի քաղաքացիների եւ վարորդների իրավունքները՝ որպես առանձին, խոցելի խմբի:
Դրա համար հարկավոր է իրական, օբյեկտիվ մրցույթներ անցկացնել, որպեսզի հին, ոչ անվտանգ միկրոավտոբուսները չգործածվեն:
«Այսօր Հայաստանում «միկրոավտոբուսային մաֆիա» կա, ձեւավորվել է «երթուղիների կիսաօլիգարխների» համակարգ, որը պետք է վերացվի», - նշել է Շահգելդյանը:
Աղբահանության հետ կապված խնդիրն, ըստ նրա, նույնպես շատ լուրջ է. 2014-ին իրականացված հարցումները ցույց են տվել, որ քաղաքի բնակիչների 35 տոկոսը դժգոհ է աղբահանությունից, բայց մինչ օրս էլ իրավիճակը չի փոխվել: Այն այսօր փոխելու համար, ըստ Մհեր Շահգելդյանի, հարկավոր է աղբի վերամշակման գործարաններ կառուցել, կազմակերպել արդար մրցույթներ այն ընկերությունների շրջանում, որոնք պետք է զբաղվեն Երեւանի աղբահանությամբ եւ սովորեցնեն մարդկանց փողոցում աղբ չթափել:
Շահգելդյանը նշեց, որ քաղաքապետ դառնալու իր հնարավորությունները «շատ լուրջ» է գնահատում: Նա դեռ զբաղվում է քարոզարշավով, որը մեկնարկել է այսօր՝ Երեւանի կենտրոնում, հանդիպում է երեւանցիների հետ, որպեսզի ավելի լավ հասկանա նրանց խնդիրները եւ ներկայացնի դրանց լուծման իր տեսակետները:

Необходимо повысить роль совета старейшин при принятии любых решений о Ереване. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am сказал возглавляющий список партии «Оринац еркир» на выборах Совета старейшин Еревана Мгер Шахгельдян.
По его словам, в Ереване сегодня немало проблем, которые необходимо решать. В числе наиболее актуальных – так называемая «микроавтобусная мафия», проблема с уборкой мусора, неравномерное развитие города и строительство зданий с нарушением прав людей.
Все больше людей, по словам кандидата в мэры, гибнут сегодня в ДТП, поэтому так важно обеспечить безопасность транспортных средств, что поможет защитить права и граждан страны, и водителей как отдельной, очень уязвимой группы. Для этого необходимо проводить реальные, объективные конкурсы, чтобы старые, небезопасные микроавтобусы не занимались перевозкой пассажиров.
«Сегодня в Армении есть «микроавтобусная мафия», сформировалась система «полуолигархов маршрутов», которая должна быть уничтожена», - отметил Мгер Шахгельдян.
Проблема с уборкой мусора, по его словам, тоже очень серьезная: опросы, проведенные в 2014 году, показали, что 35% жителей города были недовольны уборкой мусора, и по сей день ситуация не изменилась. Чтобы изменить ее сегодня, по мнению Мгера Шахгельдяна, необходимо построить заводы по переработке мусора, проводить честные конкурсы среди компаний, которые должны заниматься уборкой мусора в Ереване, а также научить людей не выбрасывать мусор на улице.
По словам Мгера Шахгельдяна, свои шансы стать мэром Еревана он оценивает как «очень серьезные». Пока что он занимается агитационной кампанией, стартовавшей сегодня в центре города, встречается с ереванцами, чтобы лучше понять их проблемы и представить свои взгляды на пути их решения.