Բագրատաշենի մաքսային անցակետում արդեն մի քանի ժամ է բողոքի ակցիա է տեղի ունենում. Թուրքիայից ապրանք ներկրող առեւտրականները փակել են անցակետի ելումուտը: Նրանք արդեն մի քանի օր է, որ բողոքում են Թուրքիայից ներկրած ապրանքների մաքսազերծման նոր կարգի դեմ: Մաքսակետում ավտոմեքենաների մեծ խցանում է առաջացել:
Բանն այն է, որ հունվարի 1-ից առանց մաքսատուրքերի ու հարկերի վճարման ներմուծվող ապրանքների արժեքային չափը կրճատվել է 3 անգամ, իսկ կշիռը՝ 2 անգամ: Փոփոխությունները նախատեսված են ԵՏՀ որոշմամբ: Նոր կարգավորման համաձայն` եթե ֆիզիկական անձինք ԵՏՄ մաքսային տարածք ներմուծեն անձնական օգտագործման ապրանք, որի արժեքը չի գերազանցում 500 եվրոյին համարժեք գումարը, իսկ քաշը` 25 կիլոգրամը, ապա որեւէ գանձում չի կատարվի:
Չափաքանակները գերազանցելու դեպքում կիրառվելու է մաքսատուրքերի եւ հարկերի միասնական դրույքաչափ, այսինքն` ապրանքների արժեքի նկատմամբ 30%-ի չափով, բայց ոչ պակաս, քան 1 կիլոգրամի համար 4 եվրոյին համարժեք գումար նշված արժեքը կամ կշիռը գերազանցող մասի համար:
Առեւտրականները նշում են, որ իրենց թույլ չեն տալիս նաեւ մինչեւ 25 կգ ապրանք ներկրել՝ ասելով, որ ցույց տան թուրքական վիզաները: Մասքավորները պահանջում են կգ-ի համար 4 եվրո վճարել:
Մի քանի օր առաջ եւս առեւտրականները փակել էին մաքսակետի ելումուտը, որը բացվեց ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանի հորդորով:
Այս առնչությամբ, նախօրեին ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը նշել էր, որ երբ նախորդ տարի 50 կգ չափաքանակի նորմը ներմուծեցին, տարվա վերջին տեսան, որ մարդիկ իրենց անձնական օգտագործման մեքենաներով ներկրման հնարավորությունը դիտարկել են որպես բիզնես իրականացնելու շատ կարճ ճանապարհ:
«Հիմա, երբ 50 կգ-ն իջեցվեց 25 կգ-ի, մենք հարցը քննարկել ենք նաեւ վարչապետի հետ եւ ռիսկի պրոֆիլներ պետք է ներմուծենք եւ հաճախականություն սահմանելով, փորձենք կանոնակարգել նաեւ 25 կգ-ներով ներմուծումները»,-ասել է Դավիթ Անանյանը:
Անդրադառնալով Բագրատաշենի անցակետում ստեղծված իրավիճակին, երբ մարդկանց բեռը Թուրքիայից եկել է Վրաստան, իսկ էնտեղից չեն կարողանում բերել Հայաստան, ՊԵԿ նախագահն ասել էր. «Եթե ես փոստով պատվիրում եմ ինչ-որ մի դեղ, ինչո՞ւ եմ պատվիրում, որ դա գա Վրաստան, էնտեղից ինչ-որ մեկը բերի»:
Դիտարկմանը, որ միանգամից Հայաստան բերելու դեպքում ավելի թանկ է, քանի որ կգ-ն մոտ 4 դոլար է, Անանյանն արձագանքեց. «Պետք է քննարկել, որ եթե միանգամից Հայաստան գային, մաքսային ձեւակերպում պետք է ունենային, թե չունենային»:

У таможенного пункта «Баграташен» вот уже на протяжении нескольких часов проходит акция протеста: торговцы импортирующие товары из Турции, заблокировали въезд и выеъд к КПП. На протяжении нескольких дней они протестуют против нового порядка растаможивания  товаров, импортируемых из Турции. У таможенного пункта возникли крупные пробки.
Дело в том, что с 1 января размер стоимости товаров без оплаты таможенных пошлин и налогов сократился втрое, а вес – вдвое.
Данные изменения предусмотрены по решению ЕАЭС. Согласно этому решению, в случае ввоза физическими лицами товаров для личного пользования на территорию ЕАЭС, стоимость которых не превышает 500 евро, а вес – 25 кг, каких-либо взысканий не предусматривается.
В случае, если стоимость и вес товаров превышают заявленные требования, применяется единая ставка таможенных пошлин и налогов, то есть оплачивается 30% стоимости: стоимость каждого лишнего кг оценивается в 4 евро.
Торговцы отмечают, что им также не позволяют импортировать до 25 кг товаров, требуя у них турецкие визы. Таможенники требуют оплатить 4 евро за каждый килограмм.
Несколько дней назад торговцы уже перекрывали въезд к таможенному пункту, который они освободили лишь благодаря призыву главы СНБ Артура Ванецяна.
В связи с этим накануне председатель Комитета госдоходов Армении Давид Ананян заявил, что когда в прошлом году в качестве нормы были введены 50 кг, к концу года они увидели, что люди рассмотрели возможность импорта товаров на автомобилях своего личного пользования, как кратчайший путь к реализации бизнеса.
Затронув ситуацию, сложившуюся на таможенном пункте «Баграташен», когда грузы людей из Турции прибыли в Грузию, и у них нет возможности привезти их в Армению, Давид ананян отметил: «Если я по почте заказываю какое-либо лекарство, почему я его заказываю, чтобы оно прибывло в Грузию, а зтем кто-то привозил?»
Он также прокомментировал замечание о том, что непосредственный ввоз товаров в Армению обходится дороже.
«Необходимо обсудить, что если бы они сразу прибыли в Армению, должны ли они были иметь таможенное оформление или нет», - сказал Давид Ананян.