ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն այսօր՝ փետրվարի 4-ին, դարձյալ ելույթ է ունեցել Վերաքննիչ քրեական դատարանում և անդրադարձել շուրջ 6 ժամ տևած դատավարության ընթացքում հնչեցված հարցերին, ինչպես նաև՝ դիրքորոշում հայտնել մեղադրանքի վերաբերյալ։
«Մեղադրանքի բոլոր դրույթներին հերթով անդրադարձել է»,- ասաց նա՝ չմանրամասնելով, թե ինչ է խոսել երկրորդ նախագահը։
Ալումյանի խոսքով՝ մեղադրողների ներկայացրած առարկություններում չկար մի դրվագ, որին պաշտպանական կողմը նախկինում անդրադարձած չլիներ։
Հիշեցնենք, որ այսօր ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Մնացական Հարությունյանի նախագահությամբ հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի գործով որոշում կայացնելու. այն կհրապարակվի փետրվարի 7-ին։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արթուր Մկրտչյանը հունվարի 18-ին բավարարել էր Հատուկ քննչական ծառայության քննիչի միջնորդությունը՝ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքի տակ պահելու ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ եւ մերժել՝ պաշտպանների միջնորդությունը Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանքն այլընտրանքային խափանման միջոց գրավով փոխարինելու մասին: Այս որոշումը պաշտպանական կողմը բողոքարկել էր ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանում։ Նշենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանն առաջին անգամ կալանավորվել է 2018թ. հուլիսի 27-ին՝ Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Վաչե Մարգարյանի որոշմամբ։ Օգոստոսի 13-ին այս որոշումը բեկանել էր Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանը՝ արձանագրելով, որ երկրորդ նախագահն անձեռնմխելի է։ Վճռաբեկ դատարանն էլ գործն ուղարկել էր Վերաքննիչ դատարան՝ նոր քննության։

Второй президент Армении Роберт Кочарян 4 февраля вновь выступил на заседании Апелляционного суда, и коснулся вопросов, озвученных в ходе 6-часового заседания, а также выразил свою позицию относительно обвинения. Об этом заявил журналистам один из его адвокатов Айк Алумян.
«Он по очереди коснулся всех положений обвинения», - отметил он, не вдаваясь в детали.
Как сообщалось ранее, Апелляционный суд по уголовным делам под председательством судьи Мнацакана Арутюняна удалился в совещательную комнату для принятия решения по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Решение будет опубликовано 7 февраля текущего года.
Ранее, 18 января этого года, суд удовлетворил ходатайство Специальной следственной службы Армении о продлении срока ареста Кочаряна на два месяца и отклонил ходатайство защитной группы экс-президента о применении альтернативной меры пресечения в виде залога. Защита обжаловала это решение в Апелляционном суде.
Напомним, в конце июля прошлого года Кочарян был взят под стражу по обвинению в свержении конституционного строя в республике в марте 2008 года. Однако Апелляционный суд в Ереване 13 августа отменил решение об аресте, освободив Кочаряна из-под стражи. Генпрокуратура обратилась в Кассационный суд с целью обжалования данного решения.
Дело было направлено на повторное рассмотрение в Апелляционный суд, который 7 декабря оставил в силе решение суда первой инстанции Еревана об избрании меры пресечения в виде заключения под стражу. Согласно этому решению, вечером того же дня второй президент Армении был арестован. Адвокаты экс-президента считают его политзаключенным и заявляют о нарушении порядка и норм судопроизводства.