NEWS.am–ին նոր մանրամասներ են հայտնի դարձել փետրվարի 22–ին Աղվերանի  սարում  ֆրանսիացի լեռանգնացի հետ կատարված դժբախտ դեպքի մասին։
Մեր տեղեկություններով՝  լեռնագնացը տեղանքը զննելու նպատակով առաջ է անցել խմբի մյուս անդամներից, ապա որոշ ժամանակ անց հայտնվել ձնահոսքի տակ։  Անհետացած ընկերոջը լեռնագնացները հայտնաբերել են GPS-ի միջոցով։ «911» ծառայությունում ստացված ահազանգից հետո առաջինը ոտքով դեպքի վայր է մեկնել Հրազդանի փրկարարական ջոկատի արագ արձագանքման խումբը, ապա նաև հատուկ նշանակության փրկարարական աշխատանքների իրականացման կենտրոնի փրկարարական ջոկատը, իսկ ժամը 13:30-ի սահմաններում օգնության է մեկնել ՊՆ ուղղաթիռը:
ՀՀ ոստիկանությունից NEWS.am–ին հայտնեցին, որ դեպքի կապակցությամբ նշանակված  դատաբժշկական փորձաքննությունը դեռ չի ավարտվել, կատարվում է հետաքննություն։
NEWS.am–ի տեղեկություններով՝ ներկայումս քննարկվում է ֆրանսիայի քաղաքացու դին Ֆրանսիա տեղափոխելու հարցը։
Ավելի վաղ NEWS.am–ը հայտնել է, որ փետրվարի 22-ին, ժամը 11:05-ին «911» ծառայությանն ահազանգ է ստացվել, որ հինգ լեռնագնաց (Ֆրանսիայի քաղաքացիներ) բարձրացել է Կոտայքի մարզի Աղվերան լեռնային հանգստավայրում գտնվող հյուրանոցներից մեկին հարակից սարը, որտեղ  լեռնագնացներից մեկը մնացել է ձյան զանգվածի տակ, վերջինիս ընկերները շտապ դուրս են բերել ձնակույտից, տուժած քաղաքացին կորցրել է գիտակցությունը։ Ֆրանսիայի Հանրապետության քաղաքացին մահացել է ժամը 15:40-ին ՊՆ ուղղաթիռում։ Նրա դին ՊՆ ուղղաթիռով տեղափոխվել է Երևան քաղաք, իսկ մյուս 4 լեռնագնացներին փրկարարներն ուղեկցել են «Արթուրս Աղվերան Ռեզորթ» հյուրանոց:

Armenian News-News-am has received new details with respect to the unfortunate incident that occurred on February 22, involving a French mountaineer on a mountain in Aghveran mountain resort of Armenia.
We have learned that this mountaineer had moved ahead of the rest of his group in order to check the area. But some time thereafter, he was trapped under an avalanche.
The other mountaineers had found their lost friend by way of GPS.
After the respective report which the 911 emergency hotline had received, first the quick response team from the Hrazdan town rescue squad went to the scene on foot; subsequently, a special rescue squad also headed to the area; and at around 1:30pm, a helicopter from the Ministry of Defense (MOD) was dispatched for assistance.
The Police informed Armenian News-NEWS.am the forensic medical examination into this incident has not been completed yet, and an investigation is still in progress.
Armenian News-NEWS.am has also learned that the matter is being discussed with respect to transferring this French citizen’s body back to France.
As reported earlier, on February 22 at 11:05am, the 911 emergency hotline received a report that five mountaineers—who are French citizens—had climbed a mountain nearby a hotel in Aghveran. One of them, however, had become trapped under snow, his friends had quickly pulled this person out of the pile of snow, but the French national had lost consciousness.
This Frenchman died at 3:40pm on board the MOD helicopter. His body was helicoptered to capital city Yerevan, while rescuers escorted the other four mountaineers back to their hotel in Aghveran.