Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարած Մարտի 1-ի 10 զոհերի հիշատակին նվիրված քայլերթից առաջ միջադեպ տեղի ունեցավ «Ազատության» հրապարակում, որտեղ հավաքվել էին քայլերթին մասնակցող քաղաքացիները։
«Նոր քաղաքական մշակույթ» կուսակցության ղեկավար Անի Զախարյանը «Քայլ արա, դատիր Լևոնին» գրությամբ պաստառը ձեռքին անսպասելիորեն բարձրացավ հարթակ։
Հավաքված քաղաքացիները սուլեցին, պահանջեցին, որ նա հեռանա։ Այնուհետև ներկաներից մի կին խլեց և պատռեց Անի Զախարյանի ձեռքի պաստառը։ Անի Զախարյանը, սակայն, չէր ուզում հեռանալ։ Միջամտեցին ոստիկանները, ի վերջո  Անի Զախարյանին իջեցրին հարթակից։
Հիշեցնենք, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անցած շաբաթ ֆեյսբուքյան ուղիղ հեռարձակմամբ հայտարարեց, որ այս օրը որոշել են նշանավորել քաղաքացիական հզոր երթով՝ Ազատության հրապարակից դեպի Մյասնիկյանի արձան։

Перед началом шествия, посвященного жертвам событий 1 марта 2008 г, на площади Свободы произошел инцидент.
Лидер партии «Новая политическая культура» Ани Захарян появилась с плакатом «Сделай шаг, осуди Левона». Собравшиеся граждане свистели и требовали, чтобы она ушла.
Затем женщина из толпы выхватила и разорвала плакат.
Ани Захарян, однако, не хотела уходить. Полиция вмешалась, в конце концов Ани Захарян спустили с возвышения.
Напомним, что премьер-министр Никол Пашинян в прямом эфире в Facebook заявил, что 1 марта принято решение провести шествие от площади Свободы до памятника Мясникяна.