Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել ժողովրդագրական իրավիճակին նվիրված խորհրդակցություն:
Վարչապետը նշել է, որ խորհրդակցության նպատակն է արձանագրել Հայաստանում ժողովրդագրական իրավիճակի ընթացիկ վիճակը, քննարկել առկա հարցերն ու հետագա անելիքները: «Իհարկե, հասկանալի է, որ ժողովրդագրական վիճակի հետ կապված հարցերն առանձին վերցրած լուծում չունեն, եւ դրանք պետք է դիտարկել երկրում սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի զարգացման համատեքստում: Տնտեսական բարեփոխումները, դրանց հաջող ընթացքն առաջին հերթին պետք է նպաստեն ներառական տնտեսական աճին, տնտեսական զարգացման քաղաքականությունն էլ առաջին հերթին պետք է նպաստի ժողովրդագրական վիճակի փոփոխությանը: Մենք հենց դա պետք է առաջին հերթին դիտարկենք որպես իրավիճակի փոփոխության հիմնական գործիք: Բայց ամեն դեպքում, այս կարեւորագույն ոլորտն ունի որոշակի առանձնահատկություններ, նրբություններ եւ, իհարկե, կան նաեւ հասցեական ու թիրախային գործողություններ, որոնք այդ ընդհանուր համատեքստի ազդեցությունը կոնկրետ ոլորտի վրա կարող են եւ պետք է դարձնեն ավելի նպատակային ու ավելի թիրախային:
Հետեւաբար, մենք այսօրվա քննարկման ընթացքում կխոսենք ինչպես այդ ընդհանուր համատեքստի հնարավոր ազդեցությունների, այնպես էլ կոնկրետ ծրագրերի, հնարավորությունների եւ դրանց ազդեցությունների վերաբերյալ: Նկատի ունեմ ոչ միայն խնդրի լուծումը կպատվիրակենք տնտեսական հաջողություններին, այլեւ կփորձենք հասկանալ, թե այդ ընդհանուր պրոցեսի մեջ ինչ կոնկրետ եւ հասցեական գործողություններ, ծրագրեր կարող ենք իրականացնել, որոնք միտված են հենց ժողովրդագրական վիճակի բարելավմանը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը, ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը, ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի նախագահ Ստեփան Մնացականյանը եւ ՄԱԿ-ի Բնակչության եւ զարգացման հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Ծովինար Հարությունյանը ներկայացրել են ժողովրդագրական իրավիճակի ուղղությամբ իրականացված վերլուծությունների, ուսումնասիությունների արդյունքներն ու միտումները: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել միգրացիոն, ծնելիության եւ ժողովրդագրության մարտահրավերներին, սոցիալական գործոններին:
Նշվել է, որ 2018 թվականի դեկտեմբերի վերջի արդյունքներով Հայաստանում մշտական բնակչության թիվը կազմել է 2 մլն 972 հազար: Զեկուցվել է, որ 2018-ին ժողովրդագրական իրավիճակի առումով արձանագրվել են դրական միտումներ, մասնավորապես, մեկնումների եւ ժամանումների տարբերությունը (սահմահատումների սալդո) 2017-ին կազմել է մինուս 26 հազար 897, իսկ 2018-ին՝ պլյուս 15 հազար 313: Տեղեկացվել է, որ նախորդ տարվա ընթացքում մեր երկրում դանդաղել է ծնունդների թվի նվազման տեմպը, նվազել է մահերի, ամուսնալուծությունների թիվը, արձանագրվել է բնական հավելաճի փոքր դրական միտում, ուղեւորափոխադրումների հաշվեկշիռը եւս դրական է: Նվազել է նաեւ միգրացիայի բացասական մնացորդը, նորածինների սեռերի համամասնությունը. 2013-ի 115 տղա/100 աղջիկ հարաբերակցությունը 2018-ին կազմել է 111 տղա/100 աղջիկ:
Խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ ժողովրդագրական պատկերի վրա ազդող հիմնական գործոններին, ներկայացվել են ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավմանն ուղղված հնարավորությունները, միջոցառումներն ու քայլերը, ներկայացվել են մի շարք առաջարկություններ:
Վարչապետ Փաշինյանը մեծապես կարեւորել է մեր երկրում ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավմանն ուղղված միջոցառումների իրականացումն ու պատասխանատուներին տվել համապատասխան հանձնարարականներ: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է նաեւ վարչապետի ղեկավարությամբ ձեւավորել ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավման ազգային խորհուրդ:

YEREVAN.- Consultation on the demographic situation in Armenia was held on Friday in the government led by Prime Minister Nikol Pashinyan, the PM’s Office reported.
The Prime Minister noted that the purpose of the consultation was to record the current demographic situation in Armenia, to discuss the existing issues and future plans.
"Of course, it is clear that the issues linked with the demographic situation do not have a solution separately, and they must be viewed in the context of the development of socio-economic situation in the country. The economic reforms and their successful process first of all must contribute to the inclusive economic growth, and the economic development policy should first of all contribute to the change of the demographic situation. We need to view this as the main tool for changing the situation. But in any case, this important field has some features, nuances, and of course, there are also targeted actions which must make the effect of this overall context on the concrete field more targeted.
Therefore, during today’s discussion we will talk about the possible impacts of this general context, the concrete programs, opportunities and their effects. I mean not only solving the problem but also trying to understand what concrete and targeted actions we can carry out to improve the demographic situation,"said Nikol Pashinyan.
Minister of labor and social affairs Zaruhi Batoyan, minister of healthcare Arsen Torosyan, chairman of the Statistical Committee Stepan Mnatsakanyan and UNFPA Armenia Office representative Tsovinar Harutyunyan introduced the results and tendencies of the analysis and studies conducted over the demographic situation. In particular, they touched upon the migration, demographic challenges, as well as the social factors.
It was noted that according to the results of late December, 2018, the number of permanent residence in Armenia comprised 2 million 972 thousand. Positive trends in terms of demographic situation have been recorded in 2018, in particular the difference between departures and arrivals in 2017 was minus 26,897, and in 2018 it was plus 15,313. The negative balance of migration also has declined.
During the consultation the sides also touched upon the main factors affecting the demographic picture, opportunities and actions aimed at improving the demographic situation, as well as several proposals.
Prime Minister Pashinyan attached great importance to the implementation of measures to improve the demographic situation in our country and gave appropriate instructions to the responsible persons. Nikol Pashinyan also instructed the National Council on demographic situation improvement under the leadership of the Prime Minister.