100 հազար տոննա կլինկեր ստանալու համար պետք է վճարել 3 մլն դրամ գազի, 1,5 մլն դրամ՝ էլեկտրականության համար, եւ 1350 մարդ էլ պետք է աշխատավարձ ստանա։ Այս մասին ապրիլի 19-ին Ազգային ժողովի նիստում, «Պետական տուրքի մասին» օրենքում լրացումներ մտցնելու, ինչպես նաեւ «Գործունեության իրականացման իրազեկման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթը քննարկելիս, ասել է «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը։
Նա միաժամանակ նշել է, որ Իրանում ցեմենտի եւ կլինկերի արտադրության ծախսերը էապես ցածր են, քան Հայաստանում։ Պատգամավորի խոսքով՝ անհրաժեշտ է պահպանել եւ հաշվի առնել ստատուս քվոն՝ ուշադրության առնելով բոլոր կողմերի շահերը։ «Այս ամենը պետք է հաշվի առնել։ Երբ նախարարն ասում է, թե ցանկացած դեպքում այս պատմության մեջ ինչ-որ մեկը տանուլ կտա, դա արդեն ինքնին լավ ազդանշան չէ։ Մենք պետք է նվազագույնի հասցնենք այդ բոլոր ռիսկերը։ Պետք է կոնսենսուս գտնել»,- համոզված է Մելքումյանը։
Ընդ որում՝ նա կարծում է, որ թյուրըմբռնման պատճառն այն է, որ այս հարցի քննարկումներն անցկացվել են միայն շահագրգռված անձանց որոշ մասի ներգրավմամբ, ինչը առաջ է բերել մյուսների դժգոհությունը եւ երկյուղները։
Հիշեցնենք, որ տնտեսական հարցերի խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովում քննարկվել է մի օրինագիծ, որի համաձայն՝ առաջարկվում է 22000 դրամ մաքսատուրք սահմանել ներկրվող ցեմենտի մեկ տոննայի համար։ Նշվել է, որ օրենքի ընդունումը հնարավորություն կտա կիրառել սահմանափակումներ այնպիսի ապրանքների վրա, որոնք կարող են արտադրվել երկրում։ Դրանով իսկ կարելի կլինի խրախուսել տեղական արտադրությունը՝ օգտագործելով եւ զարգացնելով առկա հնարավորությունները։ Ընդունված է կարծել, թե սա նախագիծ է, որը պաշտպանում է Գագիկ Ծառուկյանի ցեմենտի գործարանի գործունեությունը։ Ինքը՝ «Արարատցեմենտի» սեփականատերը, անիմաստ է համարում տուրք մտցնելը, եթե այն չի վերաբերելու նաեւ ցեմենտի հումքի արտադրությանը։

Для получения 100 тысяч тонн клинкера надо заплатить 3 млн. драмов за газ, 1,5 млн. драмов – за электричество, а еще 1350 человек – получить зарплату. Об этом на заседании Национального Собрания при обсуждении пакета законопроектов о внесении дополнения в закон «О государственной пошлине», а также о внесении дополнения в закон «Об уведомлении относительно осуществления деятельности» заявил 18 апреля депутат от партии «Процветающая Армения» Микаел Мелкумян.
Одновременно он отметил, что в Иране расходы на производство цемента и клинкера существенно более низкие, чем в Армении. По словам депутата, необходимо соблюсти и учесть статус-кво, принимая во внимание интересы всех сторон. «Все это надо учесть. Когда министр говорит, что в любом случае кто-то в этой истории окажется в проигрыше, это уже само собой не является хорошим сигналом. Мы должны довести до минимума все эти риски. Надо найти консенсус», - убежден Мелкумян.
При этом он считает, что причиной недопонимания стало то, что обсуждения по данному вопросу прошли с привлечением лишь определенной части заинтересованных лиц, что вызвало недовольство и опасения других.
Напомним, что в постоянной Комиссии парламента по экономическим вопросам был обсужден законопроект, согласно которому предлагается установить таможенную пошлину в размере 22000 драмов за тонну импортируемого цемента. Было отмечено, что принятие закона даст возможность применить ограничения на такие товары, которые могут производиться и в стране. Тем самым можно будет поощрить местное производство, используя и развивая имеющиеся возможности. Принято считать, что это проект, защищающий деятельность завода по производству цемента Гагика Царукяна. Сам владелец «Араратцемента» считает введение пошлины бессмысленным, если она не коснется и сырья для производства цемента.