Կառավարության հիմնական խնդիրն է այնպես անել, որ որեւէ մեկը ներդրում անելու համար չունենա կառավարության կարիքը: Այս մասին այսօր՝ մայիսի 4-ին, Արտաշատ քաղաքում ընթացող «Իմ քայլը հանուն Արարատի մարզի» գործարար համաժողովի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Հայաստանում կառավարության մեծագույն առաքելությունն այն է, որ մարդիկ իրենց ամենօրյա կյանքում հնարավորիս քիչ ունենան կառավարության կարիքը, պետական մարմինների հետ շփվելու, նրացից բան հարցնելու, թույլտվություն ստանալու կարիքը: Կառավարության թիվ մեկ խնդիրը, ոչ թե մարդկանց կառավարելն է, այլ մարդկանց չխանգարել է»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա անդրադարձավ նախօրեին Երեւանում կազմակերպված Գինու փառատոնին, նշելով, որ երեք տարում այդ փառատոնը եռապատկվել, քառապատկվել է իր մասշտաբներով. «Կառավարությունն այս ամենի համար ի՞նչ է արել, ընդամենը սիմվոլիկ ներկայություն, ընդամենը թույլ է տվել մարդկանց իրենց երազանքներն իրականացնել: Մեր հիմնական ուղերձը ՀՀ քաղաքացիներին՝ դուք ուժեղ եք եւ դուք կարող եք: Դուք կարող եք զարգացնել եւ իրացնել ձեր ստեղծարար տաղանդը, կառավարության խնդիրը չխոչընդոտելն ու քաջարելելն է»:

Основная задача правительства в том, чтобы для инвестиций не требовалась помощь правительства. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе инвестиционного форума в Арташате.
«Важнейшая миссия правительства Армении в том, чтобы люди в повседневной жизни как можно меньше нуждались в содействии правительства, контактах с государственными органами, получении их разрешения. Задача номер один правительства – не управлять людьми, а не мешать им», - заметил Пашинян.
В качестве примера он привел прошедший накануне в Ереване винный фестиваль. По словам премьера, масштабы фестиваля за три года утроились. «Что сделало правительство для этого? сего лишь символическое присутствие, всего лишь позволило людям осуществить свои мечты. Наш основной посыл гражданам Армении – вы сильны и вы можете. Вы можете развивать и осуществить свой творческий талант, дело правительства – не препятствовать и поощрять», - добавил премьер-министр.