Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը քննադատում է այն, ինչ ստեղծել է իր վրայով։ Այս մասին Ազգային ժողովում մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ, նրա խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ մեկնաբանելով երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի զագրեբյան ելույթը Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության համագումարում։
Պատգամավորի խոսքով՝ Սերժ Սարգսյանը խոսել է նյութի մասին, որը վերաբերում է հենց իրեն։ «Զսպումների եւ հակակշիռների մեխանիզմները խեղաթյուրված են, խորհրդարանական կառավարման ողջ տրամաբանությունը աղավաղված է, եւ հենց նախկին իշխանություններն են Սահմանադրության նոր խմբագրության հեղինակը»,- ասել է խմբակցության ղեկավարը։
Մարուքյանի գնահատմամբ՝ ներկա կառավարությունը ժառանգել է սուպերվարչապետության համակարգը, որը Սերժ Սարգսյանը ստեղծել է իր վրայով, բայց հայտնի հանգամանքների պատճառով չկարողացավ վայելել իր ջանքերի պտուղները եւ հիմա քննադատում է այն, ինչ ստեղծել է մի ժամանակ ինքը։ Այս ամենով հանդերձ՝ «ԼՀ» ղեկավարը չկարողացավ ձեռնպահ մնալ նաեւ քննադատությունից՝ ուղղված գործող իշխանությունների հասցեին այն բանի համար, որ իրենցից առաջ ստեղծված համակարգը մինչեւ օրս չի վերանայվել։ «Հույս ունեմ, որ 2020 թվականի ստեղծվելիք կառուցողական բարեփոխումների հանձնաժողովը կվերանայի այդ համակարգը»,- ամփոփել է Էդմոն Մարուքյանը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանը Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության համագումարում հայտարարել էր, որ իշխանության եկած մարդիկ անցած մեկուկես տարում հեղափոխական ոչ մի փոփոխություն երկրի ներքին եւ արտաքին օրակարգում այդպես էլ չեն կատարել։

Third President of Armenia Serzh Sargsyan is criticizing that which was created to suit him best. This is what leader of Bright Armenia Party, head of the Bright Armenia parliamentary faction Edmon Marukyan told journalists at the National Assembly today, commenting on Serzh Sargsyan’s speech at the European People’s Party Congress in Zagreb.
According to Marukyan, Serzh Sargsyan talked about something that concerned him. “The system of checks and balances and the whole logic of parliamentary governance are distorted, and it is the former authorities who are the authors of the new edition of the Constitution,” the head of the parliamentary faction said.
According to Marukyan, the former authorities left the incumbent government with the “super prime-ministerial system” that Serzh Sargsyan had created to suit him best, but due to reasons known to us all, he wasn’t able to enjoy the fruits of his efforts and is now criticizing that which he had created by himself. Nevertheless, the leader of the political party also criticized the incumbent authorities for not having revised the system that was created before them. “I hope the to-be-established committee for constructive constitutional amendments will review the system in 2020,” Edmon Marukyan concluded.
In his speech at the European People’s Party Congress, ex-President of Armenia Serzh Sargsyan had declared that the people who came to power haven’t made any revolutionary changes in Armenia’s domestic and foreign policies over the past year-and-a-half.