Ինձ բերման ենթարկելու օրինականությունը մենք վիճարկելու ենք։ Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 24-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԵՊՀ ՈՒԽ նախագահ Դավիթ Ափոյանը։
«Խնդիրն այն է, որ Ուսանողական խորհրդի հետ կապված ինչ-որ անձ երկրորդական կամ երրորդական կարևորության առնչություն է ունեցել միջադեպին։ Ես էլ ներկայացնում եմ, որ օրական ՈՒԽ տարբեր մարդիկ են մտնում, դուրս գալիս, բոլորից հո՞ չես կարող ինֆորմացիա ունենալ, նախ չունես։ Ներկայացրեցի, որ չեմ ճանաչում, որոշ ժամանակ անց իրավապահ համակարգի ներկայացուցիչներից մեկը դուրս եկավ, ներս մտավ, ու ասացին, որ ձեզ պետք է բերման ենթարկենք, դա ինձ համար տարօրինակ էր, ես հարցրեցի իրենց, թե ինչ հիմքով են ինձ բերման ենթարկում, խնդրում եմ  որևէ որոշման օրինակ ցույց տվեք, որևէ բան ցույց չտվեցին։ Զանգահարեցի փաստաբանին, ասաց որևէ խնդիր չկա, ժամը 2-ին կգնանք, կներկայանանք, իրենց ներկայացրեցի, որ պատրաստ ենք ժամը 2-ին ներկայանալ, բայց ինձ բերման ենթարկեցին նման ձևով»,-նշեց նա։
Ափոյանը շեշտում է՝ իրեն նման ձևով բերման ենթարկելը շատ վիրավորական էր․  «Ուսանողական խորհրդի նախագահին չպետք է այդպես բերման ենթարկեին, դա վիրավորական վարքագիծ էր, հատկապես, այն պարագայում, երբ ես ասում եմ՝ կգամ։ Ծիծաղելի է ուղղակի, կանչում են, որովհետև ուսխորհրդի նախագա՞հ եմ, այսինքն՝ եթե ոլորտի հետ կապ ունեմ, ուրեմն որպես վկա պե՞տք է գնամ»։

YEREVAN. – We will dispute the lawfulness of my detention. Davit Apoyan, President of the Yerevan State University (YSU) Student Council, said this in a conversation with journalists today.
"The issue is that someone linked to the Student Council had a secondary or tertiary importance to the incident," he said. “And I present that different people come to the Student Council every day, go out, you can't have information on everyone; first, you don't have. I presented that I didn't know. Sometime later, one of the law enforcement officers came out, came in, and they said, 'We need to detain you.' That was bizarre to me. I asked them on what grounds were they detaining me. ‘Please show me ant decision example;’ they didn't show anything. I called the lawyer, he said there was no problem, we would go at 2[pm] and be present. I told them we were ready to come in at 2, but they detained me like that.”
Apoyan stressed that being detained in this manner was very insulting. "The Student Council president should not have been detained like that," he said. “It was an insulting behavior, especially when I say I will come. It's just ridiculous. They are calling because I am the Student Council president? So if I have a connection with the domain, should I go as a witness? "
Apoyan also said that he was initially detained as a suspect, but then he was interviewed as a witness.