Նախագահը կարող էր դիմել ՍԴ, բայց նա չի ընտրել այս տարբերակը։ Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 10–ին, լրագրողների հետ ճապազրույցում ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը։
Նրա խոսքով՝ իրենց խմբակցության որոշումն արտահայտել են իրենց քվեարկությամբ. «Այդ հարցի քննարկամն համար մենք հատուկ նիստ ենք հրավիրելու, քննարկելու ենք, թե ինչպես վարվել մինչեւ հանրաքվեի օրը։ Նիստի օրն այս պահին չգիտեմ, բայց հանդես կգանք հայտարարությամբ»։
Պատգամավորի խոսքով՝ ամենաբարձր աստիճանով քարոզարշավը սկսվել է։
«Քարոզչությունը ոչ միայն մեկնարկել է, այլեւ պարոն Փաշինյանը ֆեյսբուքյան էջով հանդես եկավ համապատասխան հայտարարությամբ, սա նշանակում է, որ ամենաբարձր աստիճանով քարոզչամեքենան գործի է դրվել, թե ինչ կլինի հետագայում, ժամանկը ցույց կտա»,– ասաց Սիմոնյանը։
ՍԴ դատավորների միջոցով հնարավո՞ր է վիճարկվի հանրաքվեն հարցին, պատգամավորը պատասխանեց. «Նախագահն իրավունք ուներ դիմել Սահմանադրական դատարան եւ պատգամավորների մեկ հինգերորդը»։

The President could have applied to the Constitutional Court, but he didn’t choose this option. This is what deputy of the Bright Armenia faction of the National Assembly Taron Simonyan told reporters during a briefing today.
According to him, the Bright Armenia faction made its decision clear during the vote. “The faction will convene a special session to consider the issue and decide what the faction will be doing until the day of the referendum for the constitutional amendments. I don’t know when the session will be held, but the faction will issue a statement,” he said.
When asked if the issue of the referendum can be disputed through the judges of the Constitutional Court, the deputy said the following: “The President had the right to apply to the Constitutional Court and one fifth of the Members of Parliament.”