Մարտի 13-ին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի նիստը:
Նիստի ընթացքում քննարկվել է կորոնավիրուսով պայմանավորված ընթացիկ իրավիճակը:
Անդրադարձ է կատարվել մարտի 15-ին Հռոմից վերադարձող քաղաքացիների թռիչքային, արդեն ՀՀ տարածքում ստուգման ու կարանտինային ռեժիմի մանրամասներին: Հռոմի Ֆիումիչինո (Fiumicino Airport) օդանավակայանից Երևանի ժամանակով ժամը 21:30 մեկնող չարթերային թռիչքի ընթացքում ուղևորներին կտրամադրվեն դիմակներ, կապահովվեն առողջապահական անվտանգության միջոցառումներ: Հայաստան վերադարձած քաղաքացիները կգտնվեն 14-օրյա կարանտինում:
Հանձնաժողովի անդամները քննարկել են զբոսաշրջային հոսքերի դինամիկան ու դրա ազդեցությունը ոլորտի կազմակերպությունների վրա:
Հանձնաժողովը արձանագրել է, որ մինչև մարտի 23-ը դասերը դադարեցրած ՀՀ պետական ուսումնական հաստատությունների աշխատակիցների վարձատրությունը կպահպանվի, ուսումնական ծրագրի բացթողնված հատվածը կլրացվի հավելյալ պարապմունքների միջոցով, իսկ քննությունները կկազմակերպվեն ավելի ուշ։ Նշված օրերին ուսումնական գործընթացը հեռավար եղանակով` (օնլայն) կազմակերպելու նախաձեռնությունները ողջունվում են:
Կարևորվել է տեղեկատվական դաշտում կորոնավիրուսի մասին ճշգրիտ ու փաստերի վրա հիմնված տեղեկատվության հասանելիությունը ու այդ ուղղությամբ քայլերի էլ ավելի ակտիվացումը:
Նիստի մասնակիցները քննարկել են նաև պետական կառույցների աշխատակիցների մի մասի հեռավար աշխատանքի անցնելու հնարավորությունները, ինչի կապակցությամբ տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ:

Под председательством вице-премьера Тиграна Авиняна 13 марта в Правительстве состоялось заседание Комиссии по координации работ по предотвращению распространения коронавируса в Республике Армения. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе Правительства Республики.
Так, в пресс-службе офиса вице-премьера, в ходе заседания была обсуждена текущая ситуация в связи с коронавирусом.
Были обсуждены подробности прилета, проверки на территории Армении и карантина граждан, возвращающихся из Рима 15 марта. Во время чартерного рейса, вылетающего из римского аэропорта «Фьюмичино» в 21:30 по ереванскому времени, пассажирам будут предоставлены медицинские маски, а также будут соблюдены все необходимые меры безопасности. Граждане, вернувшиеся в Армению, будут находиться в карантине в течение 14 дней.
Члены комиссии обсудили динамику туристических потоков и их влияние на отраслевые организации.
Комиссия констатировала, что оплата труда сотрудников государственных образовательных учреждений Армении, в которых занятия отменены до 23 марта, будет сохранена. Пропущенная часть учебной программы будет дополнена дополнительными уроками, а экзамены будут организованы позже. В эти дни приветствуются инициативы по организации онлайн обучения.
Была подчеркнута важность доступности точной и основанной на фактических данных информации о коронавирусе в информационном поле и интенсификации шагов в этом направлении.
Участники заседания также обсудили возможность перевода части сотрудников государственных учреждений на удаленный режим работы, в связи с чем были даны соответствующие поручения.