Հայաստանի քրեակատարողական հիմնարկներում կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակը վերահսկվում է: Այս մասին մարտի 25-ին ճեպազրույցի ժամանակ ասաց Արդարադատության նախարարության հակակոռուպցիոն եւ քրեակատարողական քաղաքականության մշակման վարչության պետ Արփինե Սարգսյանը:
Վարչության պետի խոսքով՝ հաշվի առնելով համակարգի առանձնահատկությունները մտցվել են սահմանափակումներ, արգելված են տեսակցությունները եւ հանձնուքները: Առողջապահության նախարարության հետ համատեղ անցկացվում են կանխարգելիչ միջոցառումներ, վարչական շենքերի եւ բնակելի գոտու մշակում, գնվել են էլեկտրոնային ջերմաչափեր: Չափում են բոլոր ելումուտ անողների ջերմությունը: Արփինե Սարգսյանը նաեւ հայտնեց, որ թեստեր են անցկացվել, արդյունքները բացասական էին:
Այն հարցին, թե ի՞նչ գործողություններ կլինեն վիրուս հայտնաբերվելու դեպքում, Սարգսյանը նշեց, որ ախտանիշներ հայտանբերելու դեպքում մարդուն կմեկուսացնեն, եւ եթե թեստի արդյունքները դրական լինեն, նրան, ինչպես մյուսներին, կբուժեն:

YEREVAN. – The situation over coronavirus in Armenia’s penitentiaries is under control, official from Armenia’s justice ministry Arpine Sargsyan told reporters on Wednesday.
Sargsyan, head of anti-corruption and penitentiary policy department, said they had imposed restrictions and banned meetings and handing over parcels. The preventive measures include sanitization of administrative areas and cells. All have their temperature taken, several coronavirus tests were taken as well, but they all were negative.
Asked what the authorities would do if a coronavirus case is detected, Sargsyan said the person would be isolated if he had symptoms. If a patient tests positive, he would be cured just as other people are.