Մեզ մոտ կորոնավիրուսի տարածումը վատագույն սցենարով չի տեղի ունենում: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 26-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով, տեղի է ունենում աշխարհում արձանագրված լավագույն սցենարներին մոտիկ սցենարով, իհարկե, եթե մեզ հաջողվի իրավիճակը պահել հսկողության տակ:
«Այլ երկրներում մենք տեսնում ենք, որ թվերն աճում են երկրաչափական պրոգրեսիայով: Մեզ մոտ այդպիսի բան, փառք Աստծո, չկա: Կա որոշակի աճ եւ իրավիճակը հսկողության տակ պահելու համար անհրաժեշտ է, որ այս մեկ շաբաթում սահմանված ռեժիմը խստագույնս պահպանենք»,-ասաց վարչապետը:
Իր հերթին ՀՀ փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանը նշեց, որ նախորդ տարի մարտ-ապրիլին Երեւանում ունեցել ենք մոտ 500 հազար ուղեւոր, որ տեղափոխվել են տարբեր տրանսպորտային միջոցներով. «Երեկվա դրությամբ մենք ունեինք 18 հազար ուղեւոր, որը նշանակում է, որ ընդհանուր ուղեւորահոսքը մոտ 30 անգամ կրճատվել է: Մոտավորապես նույն պատկերն է նաեւ մարզերում»:
Ինչ վերաբերում է վարակվածության դեպքերին, Ավինյանն ասաց. «Եթե այս նվազ տեմպերը պահպանվեն, ապա մենք մեր մատնանշած 7-օրյա ժամկետում կկարողանանք տեղավորվել եւ ավել օրեր չխնդրենք մեր քաղաքացիներին, որ սահմանափակ ռեժիմով տեղաշարժվեն, գործունեության տեսակները նույնպես կասեցված մնան»:

В нашей стране распространение коронавируса протекает не по самому худшему сценарию. Об этом на заседании Правительства Армении 26 марта заявил премьер-министр Никол Пашинян.
По его словам, все протекает по наилучшим в мире сценариям, если, конечно, удастся удержать ситуацию под контролем. «В других странах цифры растут в геометрической прогрессии. У нас такого нет. Есть некоторый рост, и чтобы удерживать ситуацию под контролем, мы должны строго придерживаться режима установленных ограничений в течение недели», - отметил премьер-министр, еще во вторник признавший, что ситуация с распространением вируса в Ереване вышла из-под контроля.
Вице-премьер, комендант Тигран Авинян добавил, что в прошлом году в марте-апреле в Ереване было около 500 тысяч пассажиров, которые перевозились разными видами транспорта. «По состоянию на вчерашний день было 18000 пассажиров, то есть общий пассажиропоток сократился примерно в 30 раз. Примерно та же картина и в областях»,- подчеркнул он.
Что касается случаев заражения, Авинян пояснил: «Если такие низкие темпы сохранятся, то мы сможем уместиться в 7-дневный период, который был указан, и не устанавливать дополнительные дни по ограничениям, в том числе по ограничениям деятельности».