Մեզ մոտ կորոնավիրուսի տարածումը վատագույն սցենարով չի տեղի ունենում: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 26-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով, տեղի է ունենում աշխարհում արձանագրված լավագույն սցենարներին մոտիկ սցենարով, իհարկե, եթե մեզ հաջողվի իրավիճակը պահել հսկողության տակ:
«Այլ երկրներում մենք տեսնում ենք, որ թվերն աճում են երկրաչափական պրոգրեսիայով: Մեզ մոտ այդպիսի բան, փառք Աստծո, չկա: Կա որոշակի աճ եւ իրավիճակը հսկողության տակ պահելու համար անհրաժեշտ է, որ այս մեկ շաբաթում սահմանված ռեժիմը խստագույնս պահպանենք»,-ասաց վարչապետը:
Իր հերթին ՀՀ փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանը նշեց, որ նախորդ տարի մարտ-ապրիլին Երեւանում ունեցել ենք մոտ 500 հազար ուղեւոր, որ տեղափոխվել են տարբեր տրանսպորտային միջոցներով. «Երեկվա դրությամբ մենք ունեինք 18 հազար ուղեւոր, որը նշանակում է, որ ընդհանուր ուղեւորահոսքը մոտ 30 անգամ կրճատվել է: Մոտավորապես նույն պատկերն է նաեւ մարզերում»:
Ինչ վերաբերում է վարակվածության դեպքերին, Ավինյանն ասաց. «Եթե այս նվազ տեմպերը պահպանվեն, ապա մենք մեր մատնանշած 7-օրյա ժամկետում կկարողանանք տեղավորվել եւ ավել օրեր չխնդրենք մեր քաղաքացիներին, որ սահմանափակ ռեժիմով տեղաշարժվեն, գործունեության տեսակները նույնպես կասեցված մնան»:

YEREVAN. – Coronavirus outbreak is not developing according to the worst-case scenario in our country, Armenian PM Nikol Pashinyan said during government’s meeting on Thursday.
He described the situation as “one of the best in the world” if, of course, it would be possible to keep situation under control.
“In other countries, the cases are growing exponentially. We don’t have that. There is some growth, and in order to keep the situation under control, we must strictly adhere to the restrictions for a week,” PM said.
Earlier this week Pashinyan admitted that the situation with the spread of the virus in Yerevan had gone out of control.
Deputy PM Tigran Avinyan, in turn, added that in March-April last year we had around 500 thousand passengers transported throughout Yerevan. As of Wednesday, we had 18 thousand passengers, which means the passenger flow reduced by 30 percent.
As for the coronavirus cases, Avinyan explained that if there is slow pace, the government will not prolong 7-day restrictions and will not impose additional strict rules.