Կառավարության կողմից արտակարգ դրության ռեժիմի գործողության շրջանում քաղաքացիներին ներկայացված պահանջների խստացումը միանգամայն սպասելի էր եւ անհրաժեշտ: Այս մասին մարտի 26-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանը:
Նրա խոսքով՝ մինչ այս քաղաքացիները ոչ միշտ էին հետեւում իշխանությունների պահանջներին՝ դրանց բավական թեթեւամտորեն վերաբերվելով: «Պարզվեց, որ կոչերն անբավարար էին, որ մարդիկ ինքնամեկուսանային, ողջամտություն դրսեւորեին եւ հասկանային ստեղծված իրավիճակի ամբողջ լրջությունը: Ուստի իշխանությունների ձեռնարկած այս բոլոր քայլերը, ներառյալ լրացվող ձեւաթղթերի առկայությունը, միանգամայն օրինաչափ եմ համարում եւ այս իրավիճակում անհրաժեշտ: Սա թույլ կտա մարդկանց մնալ տանը»,- ասաց Սամսոնյանը:
Ի պատասխան հարցին՝ նման միջոցներն արդյոք բավարա՞ր են եւ կարելի՞ է արդյոք դրանք խիստ համարել, պատգամավորը հիշեցրեց, որ պարետն այս կապակցությամբ տվել է բոլոր անհրաժեշտ հրահանգները եւ հատկապես տանից դուրս գալու վերաբերյալ: «Մարդիկ կարող են տներից դուրս գալ միայն մի քանի դեպքերում: Օրինակ՝ եթե աշխատում ես ընկերությունում, որի գործունեությունն այս շրջանում չի սահմանափակվել, ապա միանգամայն կարող ես դուրս գալ: Եթե դու պետք է պարենի, սննդամթերքի, կենցաղային իրերի եւ այլն ամենօրյա գնումներ կատարես, ապա, բնականաբար, կարող ես դուրս գալ»,- ընգծեց խորհրդարանականը:
Ընդ որում՝ նա նշեց, որ քաղաքացիները պետք է խուսափեն սովորական զբոսանքներից եւ ընկերներին հանդիպելուց՝ հավելելով, որ նման ձեւաթղթերի առկայությունը թույլ կտա մարդկանց ինչ-որ չափով ստիպել տանը մնալ:
Սամսոնյանը նշեց, որ այս բոլոր միջոցառումները որոշ քաղաքական գործիչների, այդ թվում՝ գործող իշխանությունների ներկայացուցիչների, ինչպես նաեւ ուղղակի հանրությանը հայտնի անձանց ստիպում են իրենց խոսքի, կոչերի հանդեպ ավելի ուշադիր լինել, եւ ստեղծված իրավիճակին ավելի լուրջ վերաբերվել: «Անհրաժեշտ է հասկանալ, թե երբ է հարկավոր այս թեմայով կատակել, երբ՝ ոչ»,- շեշտեց պատգամավորը:
Հիշեցնենք, որ Առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ հանրապետությունում հաստատվել է կորոնավիրուսային վարակման 290 դեպք:

Ужесточение требований к гражданам в период действия режима чрезвычайного положения со стороны Правительства было вполне ожидаемо и необходимо. Об этом в беседе с журналистами заявила 26 марта в Национальном Собрании депутат от партии «Светлая Армения» Ани Самсонян.
По ее словам, граждане до этого момента не всегда соблюдали требования властей, относясь к ним довольно легкомысленно. «Призывов оказалось недостаточно для того, чтобы люди самоизолировались, проявили здравомыслие и поняли всю серьезность сложившейся ситуации. И поэтому все те шаги, которые предпринимаются властями, включая требование о наличие заполненных бланков, я считаю вполне закономерными и необходимыми в данной ситуации. Это позволит удержать людей дома», - сказала Самсонян.
В ответ на вопрос, достаточно ли подобных мер и можно ли их считать по-настоящему жесткими, депутат напомнила, что комендант дал на этот счет все необходимые распоряжения, и особенно по части выхода из дома. «Люди могут выходить из домов лишь в некоторых случаях. Например, если ты работаешь в компании, деятельность которой на этот период времени не была ограничена, то ты вполне можешь выйти. Если ты должен каждодневно делать закупки продовольствия, продуктов питания, бытовых товаров и так далее, то, разумеется, ты можешь выйти», - подчеркнула парламентарий.
При этом она заметила, что граждане должны воздержаться от обычных прогулок и встреч с друзьями, добавив, что наличие подобных бланков позволит, в некоторой степени, принудить людей оставаться дома.
Самсонян заметила, что все эти меры вынуждают некоторых политиков, в том числе и представителей действующей власти, а также просто известных обществу лиц, быть более внимательными к своим словам, призывам, и отнестись к сложившейся ситуации более серьезно. «Надо понимать, когда на эту тему следует шутить, а когда нет», - подчеркнула  депутат.
Напомним, что по данным Минздрава Армении, в республике подтверждено 290 случаев заражения коронавирусом.