Ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու համար անհրաժեշտ է գործել 2 ուղղությամբ՝ առողջապահություն եւ տնտեսություն: Այս մասին մարտի 26-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանը՝ մեկնաբանելով երկրում կորոնավիրուսի տարածմամբ պայմանավորված իրավիճակը:
Պատգամավորի խոսքով՝ պետք է գիտակցել իրավիճակի ամբողջ լրջությունը եւ անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել: «Մենք պետք է ապահովենք ինքնամեկուսացման մեջ գտնվող անձանց անվտանգությունը, ինչպես նաեւ հիվանդացածների: Անհրաժեշտ է նրանց ապահովել անհրաժեշտ բոլոր միջոցներով»,- ասաց Սամսոնյանը:
Իսկ տնտեսության մասին խոսելիս խորհրդարանականը նշեց, որ այս դեպքում անհրաժեշտ է շտապ որոշումներ ընդունել, որպեսզի քաղաքացիների սոցիալական դրությունը չվատթարանա: «Նրանց սոցիալական վիճակից է կախված՝ նրանք հարկեր վճարելո՞ւ են, կոմունալ ծառայությունների ծախսերը վճարելո՞ւ են, թե՞ ոչ»,- նշեց պատգամավորը:

Для выхода из сложившейся ситуации необходимо действовать по двум направлениям: здравоохранение и экономика. Об этом в беседе с журналистами заявила 26 марта в Национальном Собрании депутат от партии «Светлая Армения» Ани Самсонян, комментируя ситуацию, сложившуюся в стране в связи с распространением коронавируса.
По словам депутата, надо осознать всю серьезность ситуации и предпринять необходимые меры. «Мы должны обеспечить безопасность лиц, находящихся в самоизоляции, а также заболевших. Надо обеспечить их всеми необходимыми средствами», - сказала Самсонян.
Говоря же об экономике, парламентарий отметила, что в данном случае необходимо принимать срочные решения, чтобы социальное положение граждан не ухудшилось. «От их социального положения зависит, будут ли они платить налоги, оплачивать расходы за коммунальные услуги или нет», - заметила депутат.