Թոքերի օդափոխության միայն մեկ սարք ենք այս պահին օգտագործում, որը հավանաբար կանջատենք: Այս մասին այսօր՝ մարտի 30-ին, կառավարության արտահերթ նիստում հայտարարեց Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցրեց, թե ինչպիսին է դինամիկան ծանր վիճակում գտնվող 14 պացիենտների մոտ, ինչին նախարարը պատասխանեց. «Միջազգային վիճակագրություն կա, որ եթե պացիենտը ինտենսիվ թերապիայի է անցնում, ապա հիմնականում 50 տոկոսը գնում է ինկուբացիայի եւ դրանց շատ քիչ տոկոսն է ապրում: Մեր թվերը փոքր են եւ կանխատեսում անել մեր թվերի վրա դժվար կլինի: Ամեն կոնկրետ դեպքը ինդիվիդուալ է: Օրինակ ունենք մի դեպք, որ ծանր է, երիտասարդ է, սակայն մեծ հավանականությամբ կդադարի ծանր լինել եւ միջին կդառնա շուտով, ապա նաեւ կապաքինվի»:
Նրա խոսքով, քրոնիկական հիվանդություններն են կանխորոշում ելքը. «14 ծանր հիվանդներից 13-ն ունեն քրոնիկական հիվանդությունները, մեկը պարզապես շատ ուշ է դիմել: Այդ երիտասարդը երկկողմանի թոքաբորբ ունի ու եթե մի քիչ շուտ դիմած լիներ, հնարավոր է, ինքն էլ ծանրի չհասներ»:

В настоящее время мы используем только один аппарат искуственной вентиляции легких, который, вероятно, отключим. Об этом на внеочередном заседании правительства 30 марта заявил министр здравоохранения Арсен Торосян.
Премьер-министр Никол Пашинян спросил, какова динамика у 14 пациентов, находящихся в тяжелом состоянии, на что министр ответил: «Есть международная статистика, согласно которой если пациент проходит интенсивную терапию, то в основном 50% идет на интубацию и живет очень мало. Наши цифры небольшие и прогнозировать на наших цифрах будет сложно. Каждый конкретный случай индивидуальный. Например, у нас есть тяжелый случай, речь о молодом человеке. Но есть большая вероятность, что состояние перестанет быть тяжелым, станет средней тяжести в ближайшее время, а потом поправится».
По его словам, хронические заболевания предопределяют исход. «У 13 из 14 пациентов имеются хронические заболевания, один просто очень поздно обратился. У этого молодого человека двусторонняя пневмония, и если бы он обратился немного раньше, то, возможно, состояние не стало бы тяжелым».