Սահմանափակումների շնորհիվ Հայաստանում առողջապահական համակարգի կոլապս տեղի չունեցավ: Այս մասին այսօր՝ մայիսի 3-ին, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի հետ բացօթյա տարածքում անցկացված խորհրդակցության ժամանակ նշեց փոխվարչապետ, ՀՀ պարետ Տիգրան Ավինյանը:
«Հիմա ակտիվ դեպքերի առնվազն մի քանի հազար կարող ենք սպասարկել:  Բանն այն է, որ իրականում նույնիսկ բարձր ջերմաստիճանի դեպքում վարակը շարունակում է տարածվել, նման փորձ ունենք տարբեր արաբական երկրներ, որտեղ բարձր ջերմություն կա»,-ասաց նա:
Փաշինյանն իր հերթին նշեց, որ սահմանված կանոնները խախտողներին տուգանելու իմաստ նա չէ, որ մարդիկ վարակվեն, իրենք էլ գնան տուգանեն, իմաստը վարակի տարածումը կանխարգելելն է:
«Անցնում ենք ապակենտրոն պայքարի, որի նրբությունն այն է, որ ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի համաճարակի ընթացքում իր վրա է վերցնում իր բաժին պատասխանատվությունը՝ չվարակվել եւ չվարակել»:
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն էլ նկատեց, որ ապակենտրոն պայքար որդեգրում են բոլոր երկրները:

Благодаря ограничениям в Армении не произошло коллапса системы здравоохранения. Об этом сегодня, 3 мая, во время совещания с участием премьер-министра Армении Никола Пашиняна и министра здравоохранения Арсена Торосяна заявил комендант республики, вице-премьер Тигран Авинян.
«Сейчас мы можем обслуживать по меньшей мере несколько тысяч активных случаев. Дело в том, что на самом деле даже в случае высокой температуры заражение продолжает распространяться, подобный опыт есть в арабских странах, где фиксировалась высокая температура», - отметил он.
В свою очередь Пашинян отметил, что смысл штрафования нарушителей введенных правил не в том, чтобы люди заражались, а они их штрафовали, смысл состоит в предотвращении распространения коронавируса.
«Мы переходим к децентрализованной борьбе, тонкость которой в том, что каждый гражданин Армении во время эпидемии берет на себя свою долю ответственности не заразиться и не заразить», - сказал премьер-министр.
В свою очередь министр здравоохранения Арсен Торосян отметил, что к децентрализованной борьбе переходят все страны.