Ավստրալիայի առողջապահության նախարար Գրեգ Հանթը չի կարողացել միանգամից հագնել  բժշկական դիմակն իր ելույթի ժամանակ, որի ընթացքում Վիկտորիա նահանգի բնակիչներին, որտեղ ակտիվորեն կորոնավիրուս է տարածվում, կոչ է արել դիմակներ կրել։
Հանթի ելույթի տեսանյութը ցուցադրվել է ավստրալական հեռուստաալիքներով, այդ թվում՝ Seven News-ով։
«Ես Վիկտորիայի բնակիչներին կոչ եմ անում՝ եթե դուք հնարավորություն չունեք սոցիալական հեռավորություն պահպանել եւ մոտ եք գտնվում այլ մարդկանց, խնդրում եմ, դիմակ կրեք»,- հայտարարել է Ավստրալիայի առողջապահության նախարարության ղեկավարը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Այդ խոսքերից հետո նա փորձել է ցույց տալ, թե ինչպես պետք հագնել դիմակը, սակայն փորձն անհաջող էր․ դիմակն ամբողջությամբ փակեց նախարարի աչքերը, նա ստիպված էր կրկին փորձել այն հագնել: Երկրորդ անգամ փորձը հաջող էր, սակայն՝ նույնպես ոչ անմիջապես:
Ավելի վաղ Վիկտորիայի իշխանությունները COVID-19-ով վարակման դեպքերի արագ աճի պատճառով գլխավոր սանիտարական բժշկի առաջարկությամբ հայտարարել էին կարանտինի վերագործարկման մասին: Վեց շաբաթվա ընթացքում Մելբուրնի բնակիչները կկարողանան դուրս գալ տնից միայն մթերային ապրանքներ եւ առաջին անհրաժեշտության իրեր գնելու, օգնություն ստանալու կամ այլոց խնամելու համար: Հնարավոր կլինի նաեւ փողոց դուրս գալ սպորտով զբաղվելու, ուսման կամ աշխատանքի համար, եթե տանը հեռավար կարգով դա անելու հնարավորություն չկա:
Ավստրալիայի առողջապահության նախարարության վերջին տվյալների համաձայն՝ Ավստրալիայում COVID-19-ով վարակվածների թիվը 9980 է: Ընդ որում, հիվանդների ճնշող մեծամասնությունն արդեն բուժվել է՝ 7769 մարդ, մահացել է 108 մարդ: Երկրում վարակման դեպքերի ամենամեծ թիվը բաժին է ընկնում Վիկտորիա նահանգում՝ 3967 դեպք, այնտեղ մահացել է COVID-19-ով վարակված 24 հիվանդ:

Министр здравоохранения Австралии Грег Хант не смог с первого раза надеть медицинскую маску во время выступления, в ходе которого призывал жителей австралийского штата Виктория, в котором активно распространяется коронавирус, носить маски.
Видеозапись выступления Ханта приводят австралийские телеканалы, среди них телеканал Seven News.
«Я призываю жителей Виктории: если у вас нет возможности соблюдать социальную дистанцию и вы находитесь в непосредственной близости от других людей, пожалуйста, носите маску», - заявил глава минздрава Австралии, передает РИА Новости.
После этих слов он попытался показать, как следует надевать маску, однако попытка оказалась неудачной: маска полностью закрыла глаза министра, ему пришлось попытаться надеть ее снова. Во второй раз попытка увенчалась успехом, однако тоже не сразу.
Ранее власти штата Виктория по рекомендации главного санитарного врача объявили о повторном введении карантина из-за стремительного роста случаев заражения COVID-19. В течение шести недель жители Мельбурна смогут выходить из дома только для покупки продуктов и вещей первой необходимости, чтобы получить помощь или ухаживать за другими. Также можно будет выйти на улицу для занятий спортом и учебы или работы, если нет возможности заниматься этим дома дистанционно.
По последним данным австралийского минздрава, число заразившихся COVID-19 в Австралии составляет 9980. При этом подавляющее большинство пациентов уже излечились - 7769, скончались 108 человек. На штат Виктория приходится самое большое число заражений в стране - 3967 случаев, там скончались 24 больных COVID-19.