Ռուսաստանում այսօր անտառների հրշեջ կազմավորումները կրակը մարում են 41,8 հազար հա մակերեսը գերազանցող տարածքում: Վերջին մեկ օրում կրակով բռնկված տարածքները կրճատվել են ավելի քան 9 հազար հա-ով, լրագրողներին հայտնել են դաշնային Ավիաանտառպահպանության մամուլի ծառայությունից, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«2020 թվականի հուլիսի 18-ին Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում գործել է (եւ շարունակում է գործել) 193 անտառային հրդեհ 41 877 հա մակերեսով, որոնց ակտիվ մարման աշխատանքներ են կատարվել»,- հայտնել են Ավիաանտառպահպանության մամուլի ծառայությունից:
Ներկայումս ամենաուժող հրդեհները գրանցվում են Խանտի Մանսիյսկի ինքնավար շրջանում, որտեղ այրվում է ավելի քան 13 հազար հա: Ավելի քան 8 հազար հա անտառ է կրակով բռնկված Ամուրի մարզում, մոտ 6,5 հազար հա՝ Իրկուտսկում: Հրդեհներ են նկատվում նաեւ մի շարք այլ տարածաշրջաններում:
Հրշեջները կրակի օջախներ են մարում նաեւ հատուկ պահպանվող բնական տարածքներում: Այսպես՝ կրակը տարածվել է գրեթե 2,5 հազար հա տարածքում Բուրյաթիայում, Կրասնոյարսկի երկրամասում, Բաշկորտոստանում, Յակուտիայում, Խաբարովսկի երկրամասում եւ Սվերդլովի մարզում:
Անտառային հրդեհների դեմ պայքարին ներգրավված է ընդհանուր առմամբ ավելի քան 5,5 հազար մարդ, գործարկվել է 894 միավոր տեխնիկա: Անտառների իրավիճակը օդից դիտարկում են 66 օդանավեր, 39-ը մասնակցում են մարմանը:
Անտառներում բռնկումների պատճառով հատուկ հակահրդեհային ռեժիմ է մտցվել երկրի 54 տարածաշրջաններում: Արտակարգ դրության ռեժիմ է գործում Յակուտիայի, Կրասնոյարսկի երկրամասի, Խանտի Մանսիյսկի ինքնավար շրջանի ամբողջ տարածքում, մասնակի՝ Օրենբուրգի, Սվերդլովի, Իրկուտսկի, Ամուրի մարզերի, Անդրբայկալի երկրամասի եւ Բուրյաթիայի տարածքներում:

Лесопожарные формирования в России в субботу тушат очаги на площади, превышающей 41,8 тыс. га. За последние сутки охваченные огнем территории сократились более чем на 9 тыс. га, сообщила журналистам пресс-служба федеральной Авиалесоохраны, передает ТАСС
«18 июля 2020 года на территории Российской Федерации действовало (и продолжают действовать) 193 лесных пожара на площади 41 877 га, по которым проводились работы по активному тушению», - сообщили в пресс-службе Авиалесоохраны.
Самые сильные пожары в настоящее время регистрируются в Ханты-Мансийском автономном округе, где горит более 13 тыс. га. Более 8 тыс. га леса охвачены огнем в Амурской области, около 6,5 тыс. га - в Иркутской. Пожары отмечаются также в ряде других регионов.
Пожарные также тушат очаги на особо охраняемых природных территориях. Так, огонь распространился почти на 2,5 тыс. га в Бурятии, Красноярском крае, Башкортостане, Якутии, Хабаровском крае и в Свердловской области.
К борьбе с лесными пожарами привлечено в общей сложности более 5,5 тыс. человек, задействовано 894 единицы техники. Обстановку в лесах с воздуха мониторят 66 воздушных судов, 39 участвуют в тушении.
Особый противопожарный режим из-за возгораний в лесах введен в 54 регионах страны. Режим ЧС действует на всей территории Якутии, Красноярского края, Ханты-Мансийского автономного округа, частично - в Оренбургской, Свердловской, Иркутской, Амурской областях, Забайкальском крае и Бурятии.