Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարության նոր հայեցակարգը եւ չափանիշները, որոնք վերաբերում են հայոց պատմության՝ որպես առարկա դասավանդմանը, սխալ են: Այս մասին հուլիսի 24-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Երեւանի պետական ​​համալսարանի Հայոց պատմության ամբիոնի վարիչ, պատմական գիտությունների դոկտոր-պրոֆեսոր Արտակ Մովսիսյանը:
Ըստ նրա՝ իր ղեկավարած ամբիոնը հուլիսի 22-ին առցանց նիստ է անցկացրել ամբիոնի 22 անդամների մասնակցությամբ, եւ բոլորը միաձայն արտահայտել են իրենց բացասական վերաբերմունքն այս հարցում: «Արդյունքում, մենք որոշեցինք հինգ էջանոց փաստաթուղթ կազմել, որտեղ հայտնել ենք մեր որոշումը: Այնտեղ նշված են հիմնական հայեցակարգային խնդիրները: Մենք ուշադրություն ենք հրավիրել այն տերմինների եւ ուղղագրական սխալների վրա, որոնք առկա են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարության՝ Հայոց պատմության դասավանդման մասով նոր հայեցակարգի վերաբերյալ փաստաթղթում: Այդպիսի փաստաթուղթը պատիվ չի բերում նախարարությանը:
Բայց մեզ համար կարեւոր է այս խնդրի հայեցակարգային կողմը: Նոր գրքերի թողարկման համար վերցվել են ամերիկյան եւ սինգապուրյան մոդելները, եւ դրանք լրացվել են տվյալներով եւ փաստերով Հայաստանի պատմությունից: Այդպիդի մոտեցումն ինքնին շատ տարօրինակ եւ անընդունելի է: Ամբողջ աշխարհում ամերիկյան, սինգապուրյան եւ կրթական այլ մոդելների նկատմամբ ամենայն հարգանքով, սակայն եթե ՏՏ ոլորտում կարելի է ինչ-որ երկրից ինչ-որ մոդել վերցնել եւ պատճենել, ապա հումանիտար առարկաների դեպքում, հատկապես՝ ազգային ինքնությանը վերաբերող առարկաների դեպքում դա անընդունելի է»,- դժգոհեց Մովսիսյանը:
Ինչպես նշեց պրոֆեսորը, յուրաքանչյուր երկիր ունի իր պատմությունը, յուրաքանչյուր երկիր անցել է իր պատմական ուղին, եւ նրանց պատմության գրքերը չեն կարող ներգրավվել հայկական իրողությունների մեջ: Ըստ Մովսիսյանի՝ նախարարությունում պարզապես անտեսել են Հայաստանի պատմության գոյություն ունեցող գրքերը: Նա շեշտեց, որ կրթությունն այն ոլորտը չէ, որտեղ յուրաքանչյուր նոր կառավարություն կարող է կատարել իր փոփոխությունները եւ առանձնացնել ինչ-որ նախապատվություններ: Պատմաբանը շեշտեց, որ նախարարությունը նույնիսկ հաշվի չի առել պատմության գրքերը վերափոխելու նախկին փորձը եւ գնացել է իրենց ճանապարհով: «Եղած գրքերը որպես հիմք վերցնելու, դրանք խմբագրելու, ինչ-որ կերպ բարելավելու փոխարեն, նրանք ամբողջովին որոշել են անտեսել դրանք: Մենք չենք ասում, որ դրանք իդեալական են, բայց դրանց վրա կարելի է աշխատել եւ ավելի լավը դարձնել»,- նշեց պրոֆեսորը։
Ըստ Մովսիսյանի՝ Հայաստանում առկա պատմության գրքերը լիովին բավարարում են սահմանված պահանջները եւ պատշաճ մակարդակով հայրենասիրության զգացում են դաստիարակում երիտասարդության մեջ: Միեւնույն ժամանակ, ամբիոնի վարիչը պարզաբանեց, որ Հայաստանում միջնակարգ դպրոցներում պատմություն դասավանդվում է 6-ից 9-րդ դասարաններում:
«Սակայն այժմ առաջարկվում է այս առարկան դասավանդել 7-րդ դասարանից, սակայն միեւնույն ժամանակ ավելացնել ժամերի քանակը՝ կորած 6-րդ դասարանն ինչ-որ կերպ փոխհատուցելու համար: Առաջին հայացքից կարող է թվալ, որ ոչ մի խնդիր չկա: Սակայն դասագիրքը սկսվում է «Ներածությունից», իսկ հետո մենք անմիջապես անցնում են Ուրարտուի պատմությանը՝ բաց թողնելով հայկական էթնոսի ձեւավորման ժամանակահատվածը եւ շատ այլ հատվածներ: Այսինքն, նրանք անմիջապես անցնում են մ.թ.ա. 9-րդ դարին»,- նշեց պատմաբանը՝ բացատրելով, որ նախարարությունում փաստացի բաց են թողնում տարածաշրջանի պատմության 2500 տարին։ Բացի այդ, ինչպես նշեց Մովսիսյանը, նախարարությունում որոշել են բաց թողնել Բագրատունյաց դարաշրջանին նվիրված մի ամբողջ հատված: Այնպիսի թագավորություններ, ինչպիսիք են Վասպուրականը, Տաշիր-Ձորագետը, Սյունիքը, Կարսը եւ շատ ուրիշներ, պարզապես որոշել են չնշել՝ չնայած դրանք մի ամբողջ տարածաշրջանի լուրջ մշակութային արժեքների հիմնադիրներն են: Բաց է թողնվել նաեւ Առաջին աշխարհամարտի տարիներին հայկական կամավորական շարժման մասին հատվածը:

Новая концепция и критерии Министерства образования, науки, культуры, и спорта Армении относительно преподавания истории Армении, как предмета, оставляют желать лучшего. Об этом на встрече с журналистами заявил 24 июля завкафедры истории Армении Ереванского государственного университета, доктор-профессор исторических наук Артак Мовсисян.
По его словам, возглавляемая им кафедра 22 июля провела онлайн заседание при участии 22 членов кафедры, и все единогласно высказали свое негативное отношение к данному вопросу. «В результате мы решили составить документ на пяти страницах, где мы высказали свое решение. Там указаны основные концептуальные проблемы. Мы обратили внимание на термины и орфографические ошибки, которые были в документе о новой концепции Министерства образования, науки, культуры, и спорта по части преподавания истории Армении. Подобный  документ не делает чести Министерству.
Но для нас важна концептуальная сторона данного вопроса. Для выпуска новых книг была взята американская и сингапурская модель и они были дополнены данными и фактами из истории Армении. Сам по себе этот подход весьма странный и неприемлемый. Со всем уважением к американской, сингапурской и другим образовательным моделям во всем мире, но если в сфере ИТ можно взять какую-то модель от какой-то страны и ее скопировать, то в случае с гуманитарными предметами, особенно теми, где есть национальная особенность, это недопустимо», - посетовал Мовсисян.
Как отметил профессор, каждая страна имеет свою историю, каждая страна прошла свой исторический путь, и их книги по истории не могут  быть вовлечены в армянские реалии. По словам Мовсисяна в министерстве просто проигнорировали те книги по истории, которые есть в Армении. Он подчеркнул, что образование – это не та сфера, в которую каждое новое правительство может вносить свои изменения и выделять какие-либо предпочтения. Историк подчеркнул, что в Министерстве даже не учли прежний опыт реформирования книг по истории и пошли по своему пути. «Вместо того, чтобы взять за основу имеющиеся книги, отредактировать их, как-то улучшить, они полностью решили ими пренебречь. Мы не говорим, что они идеальные, но над ними можно поработать и сделать лучше», - заметил профессор.
По мнению Мовсисяна, имеющиеся в Армении книги по истории вполне справляются с поставленными задачами и на должном уровне воспитывают в молодежи чувство патриотизма. Вместе с тем, завкафедры пояснил, что в Армении историю начинают преподавать в средних школах с 6 класса и так до 9 класса.
«Однако теперь же предлагается этот предмет преподавать с 7-ого класса, но при этом увеличить количество часов, чтобы как-то компенсировать потерянный 6-ой класс. С первого взгляда может показаться, что никаких проблем нет. Однако учебник начинается с «Введения», а затем сразу мы переходим к истории Урарту, опуская  период формирования армянского этноса и многое другое. То есть они сразу переходят к 9 веку до Рождества Христова», - отметил историк, пояснив, что в Министерстве фактически пропускают 2500 лет истории региона.
Кроме того, как отметил Мовсисян, в Министерстве решили пропустить целые разделы, посвященные эпохе Багратидов. Такие царства как Васпуракан, Ташир-Дзорагет, Сюник, Карс, и многие другие просто решили не указывать, хотя те являются основателями серьезных культурных ценностей целого региона. Также был пропущен раздел, посвященный армянскому добровольческому движению в период Первой Мировой Войны.