Ինձ դեռ մեկ ամիս առաջ են «խորհուրդ տվել» հեռացման դիմում գրել` հասկացնելով, որ հակառակ դեպքում կարող են որոշակի հետեւանքներ լինել: Այս մասին սեպտեմբերի 10-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց «Հայաստանի ազգային արխիվ» ՊՈԱԿ-ի նախկին տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը:
Նա չի բացառել, որ աշխատանքից հեռացումը պայմանավորված է եղել քաղաքական որոշմամբ:
«Միգուցե արդարադատության նախարարը լիովին չի ծանոթացել այն օրենքին, որով ինձ հեռացրեցին աշխատանքից, կամ հապճեպ որոշում է կայացրել, քանի որ այդ հիմքով ինձ պետք է աշխատանքից հեռացնեին դեռ 2018-ի օգոստոսին, բայց ինչ-ինչ պատճառներով նրանք հիմա դա հիշեցին: Ամբողջ խնդիրն այն է, որ ըստ օրենքի, ՊՈԱԿ-ները պետք է ԱԱՀ վճարեն, բայց դա մինչեւ 2019 թվականի հունվարի 1-ը բյուջեով նախատեսված չէր: Այս ընթացքում մեր բյուջեն աճել է 20 տոկոսով, որտեղից էլ եւ վճարվում են հարկերը: Եթե մենք առաջնորդվենք այս տրամաբանությամբ, ապա հանրապետության բոլոր ՊՈԱԿ-երը ստուգումների դեպքում նույն խնդրի առաջ են կանգնելու»,- նշեց Վիրաբյանը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի արդարադատության նախարարի մամուլի քարտուղար Լուսինե Մարտիրոսյանը սեպտեմբերի 8-ին իր ֆեյսբուքյան էջին գրել էր, որ «Հայաստանի ազգային արխիվ» ՊՈԱԿ-ում խախտումներ են հայտնաբերվել, ինչի արդյունքում Ամատունի Վիրաբյանն ազատվել էր տնօրենի պաշտոնից:

Мне еще месяц назад «посоветовали» написать заявление об уходе, дав понять, что иначе могут быть определенные последствия. Об этом на встрече с журналистами 10 сентября заявил экс-директор ГНКО «Национальный архив Армении» Аматуни Вирабян.
Он не исключил, что его увольнение связано с политическим решением.
«Может быть, министр юстиции не полностью ознакомился с законом, по которому меня уволили, или принял поспешное решение, поскольку на этом основании меня должны были уволить еще в августе 2018 года, однако вспомнили об этом почему-то сейчас. Вся проблема заключается в том, что по закону ГНКО должны платить НДС, однако по бюджету этого не было предусмотрено до 1 января 2019 года. С тех пор наш бюджет увеличился на 20 процентов, откуда и выплачиваются налоги. Если руководствоваться этой логикой, то все ГНКО в стране при проверке столкнутся с той же проблемой»,- отметил Вирабян.
Напомним, что пресс-секретарь министра юстиции Армении Лусине Мартиросян 8 сентября написала на своей странице в Facebook о том, что при проведении проверки налоговой документации в ГНКО «Национальный архив Армении» были обнаружены нарушения, в результате чего Аматуни Вирабян был освобожден от должности директора.