Ամենակարևորը, որ պետությունը սկսվում է սահմանից. Կրակի տակ ապրող մարդիկ պետք է տարբերվեն կենտրոնում ապրողներից եւ արժանանանառանձնահատուկ ուշադրության: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 11-ին, Տավուշի մարզի Ոսկեվան համայնքում իր կուսակիցների ու համակիրների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը:
«Ի սրտե ուզում եմ ողջունել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատասխանատուներին, համակիրներին, դուք գիտեք, որ ասել էի, որ անպայման տարածաշրջանում շրջելու եմ, պատասխանատուների հետ զրուցեմ: Սահմանին պետք է մեծ ուշադրություն դարձնել, եթե մարդը կրակի տակ գիշեր-ցերեկ իր ընտանիքով ապրում է, այդ տարբերությունը պետք է զգա: Այստեղի բնակիչը նաեւ զինվոր է ու սահման պահող է, և տարբերությունը շատ մեծ պետք է լինի երկրի կենտրոնի հետ համեմատած»,-ասաց նա:
Գագիկ Ծառուկյանը նշեց, որ միշտ էլ իր հարգանքը, ուշադրությունը ցուցաբերել է սահմանամերձ համայնքների նկատմամբ և այդպես էլ շարունակելու է: «Այսօր վախի մթնոլորտ սարքելով, ամբողջ ճանապարհները փակ, մարդկանց անձնագիր ստուգելով, վախեցնելով… ես եկել եմ ժողովրդի, իմ կուսակցականների հետ հանդիպեմ, ասեմ՝ ինչով կարող եմ օգտակար լինելմ ձեր ցավը տանեմ»,-ասաց նա:
Դիմելով իշխանություններին՝ ԲՀԿ առաջնորդը հարց բարձրացրեց. «Այսօր բացի ժողովրդին տուգանելուց, հարկերն ավելացնելուց՝ ի՞նչ եք արել, կարող եմ իմանալ, ես ձեր տեղն ուղղակի ամաչում եմ, պլան է դրած՝ օրը 300 հատ պետք է տուգանք գրեք, խեղճ ժողովուրդն էսօր 30 հազար դրամ թոշակ է ստանում: Ուսման վարձն եք ավելացնում, հարկերը, գույքահարկը»:
«Սահմանամերձ գոտի է, ծանր վիճակ է, մարդիկ տոկոսի տակ են, պարտքի տակ են, եկել եմ ասեմ՝ ժողովուրդ ջան, ինչի՞ կարիք կա այսօր ձեր համայնքում: Ասեք, օրինակ ծառայեմ, խոսքս գործ դարձնեմ, իրականություն դարձնեմ, սա է գործը, ոչ թե գաք մարդկանց վախեցնեք, տոկոսների տակ դնեք: Այսօր վախացնելով, բանով... լավ, թող մի քիչ էլ ձգվի, հետո ի՞նչ է լինելու»,-ասաց նա և նկատեց, որ այսօր բոլորը վարկի տակ են:

Самое важное то, что государство начинается с границы. Люди, живущие под огнем, должны отличаться от тех, которые живут в центре, они заслуживают особого внимания. Об этом заявил на встрече с однопартийцами и сторонниками в селе Воскеван Тавушской области 11 сентября лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян.
«На границу надо обращать особое внимание. Здешний житель также является солдатом, тем, кто защищает границу», - заявил Царукян.
Лидер «ПА» подчеркнул, что он всегда с уважением и особым вниманием относился к приграничным общинам, что будет делать всегда. «Сегодня я приехал на встречу с народом, однопартийцами в атмосфере страха, все дороги закрыты, везде проверяют паспорта людей, запугивают... Я пришел, чтоб узнать, чем могу быть вам полезнам?», - отметил он.
Обращаясь же к властям, Царукян сказал: «Помимо штрафов и повышения налогов, что вы сегодня еще сделали? Мне просто стыдно за вас. У вас план – ежедневное выписывание 300 штрафов, а бедный народ сегодня получает 30 тыс. пенсии. Вы повышаете плату за учебу, налоги, налог на имущество.
Это приграничная зона, здесь тяжелая ситуация, у людей долги, а я пришел сюда, чтоб спросить, в чем сегодня вы нуждаетесь? Говорите, попробую слово трансформировать в дело, сделать реальностью, в этом состоит дело, а не в запугивании людей. Пусть вы запугиванием растянете все это еще ненадолго, а потом что будет?».