Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ ոստիկանության ոլորտի բարեփոխումների վերաբերյալ:
Թեմայի առնչությամբ վարչապետ Փաշինյանը նշել է հետևյալը. «Մենք բազմիցս ասել ենք, որ դատաիրավական համակարգի բարեփոխումները մեր այս տարվա կարևորագույն անելիքների շարքում են, և այդ համատեքստում ոստիկանության ոլորտի բարեփոխումները նույնպես չափազանց կարևոր են: Մեր օրակարգում է առաջիկայում Ներքին գործերի նախարարության ձևավորման գործընթացը: Զուգահեռ նաև  սկսել ենք և այս տարի պետք է արդեն շոշափելիորեն, տեսանելի մեկնարկենք Պարեկային ոստիկանության հիմնադրումը Հայաստանի Հանրապետությունում: Գործընթացն արդեն սկսված է, և այսօր պիտի քննարկենք նաև, թե այս համատեքստում ինչ հրատապ անելիքներ կան, որպեսզի ծրագիրը, որը, ցավոք, պատերազմի պատճառով մի փոքր հետաձգվել է, ավելի չհետաձգվի, և այս տարի կարողանանք, ինչպես պլանավորված է, իրագործել այդ նախագիծը»:
Վարչապետին զեկուցվել է Պարեկային ծառայության ստեղծման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքների, այդ թվում՝ ընդունելության արդյունքների և մասնակիցների ընտրության մասին: Մանրամասներ են ներկայացվել կրթական դասընթացի վերաբերյալ, որը, պատերազմով պայմանավորված՝ մի փոքր հետաձգումով, մեկնարկել է 2021թ. հունվարի  18-ից և տևելու է 5 ամիս: Ընտրված դասախոսական կազմն անցել է վերապատրաստում: Ներկայում Ոստիկանության կրթահամալիրում ուսուցման ծրագիրն ընթացքի մեջ է, որի շրջանակում իրականացվում են տակտիկական կուրսի, կրակային պատրաստականության, առաջնորդության և այլ դասեր: Վերապատրաստման դասընթաց է անցկացվելու նաև ՊԾ ղեկավար կազմի համար:
Զեկուցվել է Ծառայության արտաքին տեսքի ապահովման՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխան նոր համազգեստի, նոր տեխնիկական և հատուկ միջոցներով հագեցվածության, նոր ավտոմեքենաների ձեռքբերման, ինչպես նաև անհրաժեշտ շենքային պայմաններով ապահովման աշխատանքների, օպերատիվ կառավարման կենտրոնի շինարարության ընթացքի մասին:
Վարչապետը կարևորել է գործընթացի արագ, որակյալ իրականացումը և հանձնարարել պատասխանատուներին հետևողական աշխատել այդ ուղղությամբ:
Խորհրդակցությանը քննարկման առարկա է դարձել Ներքին գործերի նախարարության կառուցվածքի նախնական մոդելը:

Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна сегодня в правительстве состоялось совещание по реформе сферы полиции.
Как сообщает пресс-служба правительства, касательно темы совещания премьер-министр Пашинян отметил: «Мы многократно говорили, что судебно-правовая реформа - это одна из самых важных задач текущего года, и в этом контексте также очень важна реформа полиции. В нашей повестке на ближайшее время находится вопрос формирования министерства внутренних дел. В то же время мы начали и в этом году должны уже достичь значительных и ощутимых подвижек в плане формирования в Республике Армения Патрульной службы. Процесс уже начался, и сегодня мы должны обсудить, какие неотложные шаги необходимо принять в этом контексте, чтобы программа, которая, к сожалению, была немного отложена из-за войны, больше не откладывалась, и в этом году мы смогли реализовать проект, как и планировали».
Премьер-министру доложили о проделанной по созданию Патрульной службы работе, в том числе о результатах приема и отбора участников. Была представлена подробная информация об образовательном курсе, который из-за войны стартовал с небольшим опозданием, 18 января 2021, и продлится 5 месяцев. Отобранный педагогический состав прошел стажировку. В настоящее время в Академии полиции продолжается программа обучения, в рамках которой проводятся уроки по тактическому курсу, огневой готовности, лидерству и др. Также будет проведен курс стажировки для руководящего состава Патрульной службы.
Было доложено о процессе обеспечения внешнего вида сотрудников Патрульной службы - новая униформа в соответствии с международными стандартами, новое техническое оснащении, а также о приобретении новых автомобилей, обеспечении необходимых бытовых условий и о строительстве центра оперативного управления.
Премьер-министр подчеркнул важность быстрой и эффективной реализации этого процесса и поручил ответственным лицам последовательно работать в этом направлении.