Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը պատասխանել է Բաքվում ռուսական «Իսկանդերի» «ցուցադրմանն» առնչվող լրագրողների հարցին:
Մեկնաբանելով այն հարցը, թե Մոսկվային արդյոք չե՞ն անհանգստացնում ադրբեջանական մամուլում հնչած քողարկված մեղադրանքներն այն մասին, որ «Իսկանդերն» իբր արձակվել է ռուսական ռազմաբազայի տարածքից, դեսպանը նշեց. «Գիտեք, մեղադրանքները կարող են տարբեր լինել: Վարժվել ենք, որ տարբեր քաղաքական շրջանակներ, տարբեր գործիչներ արտահայտում են այս կամ ենթադրությունը, այս կամ այն մեղադրանքը: Բայց ես կարծում եմ, որ կա պաշտոնական դիրքորոշում, որը բավականին հստակ է, եւ դեպի որը պետք է կողմնորոշվել»:
Ավելի վաղ ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ Բաքվում Ադրբեջանի ականազերծման գործակալության ներկայացուցիչները «Ազերլանդշաֆտ» ԲԲԸ տարածքում ցուցադրել էին «Իսկանդեր» հրթիռի բեկորները:
Բեկորներն իբր գտնվել էին Շուշիում մարտի 15-ին տարածքը ականներից եւ չպայթած ռազմամթերքից մաքրելու գործողության ժամանակ:
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ տեղյակ չէ՝ պաշտպանության նախարարությունից զեկույց ներկայացվե՞լ է պետության ղեկավարին այն մասին, որ ադրբեջանցի զինվորականները Լեռնային Ղարաբաղում իբր «Իսկանդեր» հրթիռի բեկորներ են հայտնաբերել:
«Ո՛չ, որքանով հասկանում եմ՝ սա նոր տեղեկություն է»,- ասել էր նա: «Ինձ հայտնի չէ, այս մասին զեկուցե՞լ են արդյոք զինվորականների գծով, մեր զինվորականների տրամադրության տակ կա՞ արդյոք այդ մասին ինչ-որ մանրամասն տեղեկություն: Սա, իհարկե, ավելի շատ իրենց առանձնաշնորհն է»,- շեշտել էր Կրեմլի ներկայացուցիչը:
Ընդ որում՝ Պեսկովը հիշեցրել էր, որ «Իսկանդեր» հրթիռները չեն կիրառվել 2020 թվականի աշնանը Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության էսկալացիայի ժամանակ: «Սա (չկիրառելը) հաստատվել է»,- ասել էր նա: Նա հավելել էր, որ Կրեմլի «տրամադրության տակ տեղեկություններ չկան», թե որտեղից են հայտնվել բեկորները, որոնք իբր հայտնաբերել է ադրբեջանական կողմը:

Russian Ambassador to Armenia Sergey Kopirkin has responded to reporters' question regarding the "display" of a Russian-made Iskander missile in Baku, the capital of Azerbaijan.
Asked whether Moscow is concerned about the concealed accusations in the Azerbaijani press that the Iskander missile in question was allegedly launched from the Russian military base, the ambassador responded: "The accusations may vary. We have become accustomed to the fact that various political circles, various figures express this or that assumption, this or that accusation. But I believe there is an official position, which is quite clear, and which should be oriented towards."
As reported earlier, representatives of the Azerbaijan National Agency for Mine Action have displayed the "Iskander missile fragments" in the capital Baku.
These "fragments" were allegedly found on March 15, during demining and clearing of unexploded ordnances in Shushi, Nagorno-Karabakh (Artsakh).
And Dmitry Peskov, the spokesman for Russian President Vladimir Putin, had said he did not know whether the Defense Ministry had reported to the head of state that the Azerbaijani military had allegedly found fragments of an Iskander missile in Nagorno-Karabakh.
"No. As far as I know, this is new information. I do not know whether the [Russian] military has reported about it," Peskov said.
At the same time, Peskov recalled that the Russian-made Iskander missiles were not used during the Karabakh conflict in the fall of 2020. "It [these missiles’ not being used in that conflict] has been confirmed," he said, adding that the Kremlin had no information on what fragments the Azerbaijani side had allegedly found.