Պատվաստումների իրականացումը կարեւոր դերակատարում կունենա, ամբողջ աշխարհն է հուսով, որ իրավիճակը հնարավորություն կունենա կայունացվելու։ Այս մասին ասել է ՀՎԿԱԿ տնօրենի տեղակալ Գայանե Սահակյանը:
«Այս պահին ավելի քան 20 հիվանդանոց ունենք վերապրոֆիլավորված COVID-19-ի հիվանդների բուժման համար։ Ցավոք, իրավիճակը բավականին լուրջ է, որովհետեւ մենք ունենք արդեն հերթում հիվանդներ, որոնք կարիք ունեն հոսպիտալացման։ Վերարտադրման ցուցանիշը բավականին բարձր է՝ 1,2, որը նշանակում է, որ առաջիկայում դեպքերն էլի կշտանան, գուցե եւ կրկնապատկվեն»,- նշել է նա։
Անդրադառնալով նախորդ տարվա իրավիճակին՝ Սահակյանն ասել է, որ Հայաստանի օրինակով մենք ունեինք եզակի դեպքեր, այսինքն՝ համայնքային տարածում. «Այսօր ամբողջ աշխարհում չկա այնպիսի երկիր, որտեղ համայնքային տարածում չկա։ Այս տեսանկյունից սահմանափակող միջոցառումներն այնքան էլ արդարացված չեն, պարզապես պետք է անվտանգության կանոնները պահպանել»։
Անդրադառնալով «AstraZeneca» պատվաստանյութին՝ Սահակյանը հայտնել է, որ յուրաքանչյուրը պետք է ստանա 2 դեղաչափ։
«Երեւանում ռիսկի խմբերի պատվաստումը նախատեսում ենք սկսել ապրիլի 7-8-ից, մարզերում՝ մի փոքր ուշ։ Գիտական հետազոտությունները խոսում են «AstraZeneca» պատվաստանյութի օգտին․ Դեղերի եվրոպական գործակալությունը եւ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը հայտարարել են, որ առաջացած բարդությունները բնական շեմը չեն գերազանցում»,- նշել է Գայանե Սահակյանը:

Проведение вакцинации сыграет важную роль, весь мир надеется, что ситуация сможет стабилизироваться. Об этом заявила заместитель директора Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Минздрава республики Гаяне Саакян.
«В настоящее время у нас есть более 20 больниц, перепрофилированных для лечения пациентов с COVID-19. К сожалению, ситуация достаточно серьезная, потому что у нас уже есть очереди пациентов, которых нужно госпитализировать. Показатель воспроизводимости инфекции довольно высок - 1,2, а это значит, что в ближайшее время вновь увеличатся случаи», - отметила она.
Комментируя ситуацию, сложившуюся в прошлом году, Саакян отметила, что на примере Армении у нас были уникальные случаи, то есть распространение по общинам. «Сегодня во всем мире нет страны, где бы не было распространения среди общин. С этой точки зрения ограничительные меры не так уж и оправданы, нужно просто соблюдать правила безопасности», - сказала эксперт.
Она также рассказала о вакцине AstraZeneca, отметив, что каждый должен будет вакцинироваться двумя дозами.
«В Ереване вакцинацию групп риска предусматриваем начать с 7-8 апреля, в областях – чуть позже. Научные исследования говорят в пользу вакцины AstraZeneca. Европейское агентство лекарственных средст и Всемирная организация здравоохранения заявили, что возникшие сложности не превысили естественный порог», - отметила Гаяне Саакян.